tar 1.27 - en to nb_NO translation catalogue (412 entries)

en: invalid argument %s for %s
nb_NO: Ugyldig datoformat %s for %s

en: ambiguous argument %s for %s
nb_NO: tvetydig argument %s for %s

en: Valid arguments are:
nb_NO: Gyldige argumenter er:

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
nb_NO: ARGP_HELP_FMT: %s verdi er mindre enn eller lik %s

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
nb_NO: %.*s: ARGP_HELP_FMT-parameter krever en verdi

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter must be positive
nb_NO: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter må være positiv

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
nb_NO: %.*s: Ukjent ARGP_HELP_FMT-parameter

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
nb_NO: Søppel i ARGP_HELP_FMT: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
nb_NO: Obligatoriske eller valgfrie argumenter til lange alternativer er også obligatorisk eller valgfri for eventuelle tilsvarende korte alternativer.

en: Usage:
nb_NO: Bruk:

en:   or:
nb_NO:   eller:

en:  [OPTION...]
nb_NO:  [VALG...]

en: Try '%s --help' or '%s --usage' for more information.
nb_NO: Prøv «%s --help» eller «%s --usage» for mer informasjon.

en: Report bugs to %s.
nb_NO: Rapporter feil til %s.

en: Unknown system error
nb_NO: Unkjent systemfeil

en: give this help list
nb_NO: gir denne hjelpelisten

en: give a short usage message
nb_NO: gir en kort bruksmelding

en: NAME
nb_NO: NAVN

en: set the program name
nb_NO: sett programnavn

en: SECS
nb_NO: SEK

en: hang for SECS seconds (default 3600)
nb_NO: henge i SEK sekunder (standard 3600)

en: print program version
nb_NO: skriv ut programversjon

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
nb_NO: (PROGRAMFEIL) Ingen versjon kjent!?

en: %s: Too many arguments
nb_NO: %s: For mange argumenter

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
nb_NO: (PROGRAMFEIL) Valget burde blitt gjenkjent!?

en: write error
nb_NO: skrivefeil

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
nb_NO: %s: valget «%s» er tvetydig; muligheter:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
nb_NO: %s: valg «--%s» tillater ikke argument

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
nb_NO: %s: valg «%c%s» tillater ikke et argument

en: %s: option '--%s' requires an argument
nb_NO: %s: valg «--%s» behøver et argument

en: %s: unrecognized option '--%s'
nb_NO: %s: ukjent valg '--%s'

en: %s: unrecognized option '%c%s'
nb_NO: %s: ukjent valg '%c%s'

en: %s: invalid option -- '%c'
nb_NO: %s: ugyldig alternativ -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
nb_NO: %s: valget trenger et argument -- «%c»

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
nb_NO: %s: valget '-W %s' er tvetydig

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
nb_NO: %s: valg «-W %s» tillater ikke et argument

en: %s: option '-W %s' requires an argument
nb_NO: %s: valg «-W %s» trenger et argument

en: memory exhausted
nb_NO: minne oppbrukt

en: unable to record current working directory
nb_NO: Kunne ikke finne registrere gjeldende arbeidskatalog

en: failed to return to initial working directory
nb_NO: klarte ikke å returnere til opprinnelig arbeidskatalog

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
nb_NO: «

en: '
nb_NO: »

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for an affirmative answer (english: "yes").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | 
en: ^[yY]
nb_NO: ^[jJ]

en: Packaged by %s (%s)
nb_NO: Pakket av %s (%s)

en: Packaged by %s
nb_NO: Pakket av %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
nb_NO: ©

en: 
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
nb_NO: 
    Lisens GPLv3+: GNU GPL versjon 3 eller senere <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Dette er gratis programvare: du står fritt til å endre og redistribuere det
    .Det er INGEN GARANTI, i den grad loven tillater.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
nb_NO: Skrevet av %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
nb_NO: Skrevet av %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
nb_NO: Skrevet av %s, %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
nb_NO: Skrevet av %s, %s, %s
    og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
nb_NO: Skrevet av %s, %s, %s,
    %s and %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
nb_NO: Skrevet av %s, %s, %s,
    %s, %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
nb_NO: Skrevet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
nb_NO: Skrevet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
nb_NO: Skrevet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
nb_NO: Skrevet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s og andre.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: 
    Report bugs to: %s
nb_NO: 
    Rapporter feil til: %s
    Rapporter oversettelsesfeil til <i18n-nb@lister.ping.uio.no>

en: Report %s bugs to: %s
nb_NO: RApporter %s-feil til: %s

en: %s home page: <%s>
nb_NO: %s hjemmeside: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
nb_NO: %s hjemmeside: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
nb_NO: Generell hjelp med GNU-programvare: <http://www.gnu.org/gethelp/>

note: TRANSLATORS: %s after `Cannot' is a function name, e.g. `Cannot open'. Directly translating this to another language will not work, first because %s itself is not translated. Translate it as `%s: Function %s failed'.
en: %s: Cannot %s
nb_NO: %s: Funksjonen %s feilet

note: TRANSLATORS: %s after `Cannot' is a function name, e.g. `Cannot open'. Directly translating this to another language will not work, first because %s itself is not translated. Translate it as `%s: Function %s failed'.
en: %s: Warning: Cannot %s
nb_NO: %s: Funksjon «%s» feilet

en: %s: Cannot change mode to %s
nb_NO: %s: Kan ikke endre modus til %s

en: %s: Cannot change ownership to uid %lu, gid %lu
nb_NO: %s: Kan ikke endre eier til uid %lu, gid %lu

en: %s: Cannot hard link to %s
nb_NO: %s: Kan ikke hardtlenke til %s

en: %s: Read error at byte %s, while reading %lu byte | %s: Read error at byte %s, while reading %lu bytes
nb_NO[0]: %s: Lesefeil ved byte %s under lesing av %lu byte
nb_NO[1]: %s: Lesefeil ved byte %s under lesing av %lu bytes

en: %s: Warning: Read error at byte %s, while reading %lu byte | %s: Warning: Read error at byte %s, while reading %lu bytes
nb_NO[0]: %s: Advarsel: Lesefeil ved byte %s under lesing av %lu byte
nb_NO[1]: %s: Advarsel: Lesefeil ved byte %s under lesing av %lu bytes

en: %s: Cannot seek to %s
nb_NO: %s: Kan ikke søke til %s

en: %s: Warning: Cannot seek to %s
nb_NO: %s: Advarsel: Kan ikke søke til %s

en: %s: Cannot create symlink to %s
nb_NO: %s: Kan ikke lage symbolisk link til %s

en: %s: Wrote only %lu of %lu byte | %s: Wrote only %lu of %lu bytes
nb_NO[0]: %s: Skrev bare %lu av %lu byte
nb_NO[1]: %s: Skrev bare %lu av %lu bytes

en: Removing leading `%s' from member names
nb_NO: Tar bort ledende «%s» fra medlemsnavn

en: Removing leading `%s' from hard link targets
nb_NO: Tar bort ledende «%s» fra absolutte linker

en: Substituting `.' for empty member name
nb_NO: Erstatter «.» for tomt medlemsnavn

en: Substituting `.' for empty hard link target
nb_NO: Erstatter «.» for tom hardt-lenkemål

en: exec/tcp: Service not available
nb_NO: exec/tcp: Tjenesten er ikke tilgjengelig

en: Cannot connect to %s: resolve failed
nb_NO: Kan ikke koble til %s: navneoppslag mislyktes

en: Cannot redirect files for remote shell
nb_NO: Kan ikke omadressere filer for eksternt skall

en: Cannot execute remote shell
nb_NO: Kan ikke eksekvere «remote shell»

en: Seek direction out of range
nb_NO: Søkeretning utenfor rekkevidde

en: Invalid seek direction
nb_NO: Ugyldig søkeretning

en: Invalid seek offset
nb_NO: Ugyldig søkeforskyvning

en: Seek offset out of range
nb_NO: Søkeforskyvning utenfor rekkevidde

en: Invalid byte count
nb_NO: Ugyldig antall byte

en: Byte count out of range
nb_NO: Opptelling av byte utenfor rekkevidde

en: Premature eof
nb_NO: For tidlig filslutt

en: Invalid operation code
nb_NO: Ugyldig operasjonskode

en: Operation not supported
nb_NO: Operasjonen støttes ikke

en: Unexpected arguments
nb_NO: Uventede argumenter

en: Manipulate a tape drive, accepting commands from a remote process
nb_NO: Manipulere en båndstasjon, godtar kommandoer fra en ekstern prosess

en: NUMBER
nb_NO: NUMMER

en: set debug level
nb_NO: Sett feilsøkningsnivå

en: FILE
nb_NO: FIL

en: set debug output file name
nb_NO: sett feilrettingsutdatafilnavn

en: cannot open %s
nb_NO: kan ikke åpne %s

en: too many arguments
nb_NO: for mange argumenter

en: Garbage command
nb_NO: Ugyldig kommando

en: This does not look like a tar archive
nb_NO: Dette ser ikke ut som et tar-arkiv

en: Total bytes written
nb_NO: Totalt antall bytes skrevet

en: Total bytes read
nb_NO: Totalt antall bytes lest

en: Total bytes deleted: %s
nb_NO: Totalt antall bytes slettet: %s

en: (pipe)
nb_NO: (rør)

en: Invalid value for record_size
nb_NO: Ugyldig verdi for record_size

en: No archive name given
nb_NO: Arkivnavn er ikke oppgitt

en: Cannot verify stdin/stdout archive
nb_NO: Kan ikke verifisere stdin/stdout-arkiv

en: Archive is compressed. Use %s option
nb_NO: Arkivet er komprimert. bruk %s-alternativ

en: Cannot update compressed archives
nb_NO: Kan ikke oppdatere komprimerte arkiver

en: At beginning of tape, quitting now
nb_NO: På begynnelsen av båndet, avslutter nå

en: Too many errors, quitting
nb_NO: For mange feil, avslutter

en: Record size = %lu block | Record size = %lu blocks
nb_NO[0]: Registerstørrelse = %lu enhet
nb_NO[1]: Registerstørrelse = %lu enheter

en: Unaligned block (%lu byte) in archive | Unaligned block (%lu bytes) in archive
nb_NO[0]: Ujustert blokk (%lu byte) i arkivet
nb_NO[1]: Ujustert blokk (%lu bytes) i arkivet

en: Cannot backspace archive file; it may be unreadable without -i
nb_NO: Kan ikke gå tilbake i arkivfilen.  Den kan være uleselig uten -i

en: rmtlseek not stopped at a record boundary
nb_NO: rmtlseek stoppet ikke på en registergrense

en: %s: contains invalid volume number
nb_NO: %s: inneholder et ugyldig volumnummer

en: Volume number overflow
nb_NO: Volumnummeroverflyt

en: Prepare volume #%d for %s and hit return:
nb_NO: Klargjør volum nummer #%d for %s og trykk Enter:

en: EOF where user reply was expected
nb_NO: EOF der svar fra bruker var forventet

en: WARNING: Archive is incomplete
nb_NO: ADVARSEL: Arkivet er ufullstendig

en:  n name        Give a new file name for the next (and subsequent) volume(s)
     q             Abort tar
     y or newline  Continue operation
nb_NO:  n navn            Gi et nytt filnavn for neste (og etterfølgende) volum(er)
     q                   Avbryt tar
     y eller linjeskift  Fortsett operasjon

en:  !             Spawn a subshell
nb_NO:  !             Start et underskall

en:  ?             Print this list
nb_NO:  ?             skriv ut denne listen

en: No new volume; exiting.
nb_NO: Ikke nytt volum; avslutter.

en: File name not specified. Try again.
nb_NO: Filnavn ikke spesifisert. Prøv på nytt.

en: Invalid input. Type ? for help.
nb_NO: Ugyldig inndata. Tast ? for for hjelp.

en: %s command failed
nb_NO: %s kommando feilet

en: %s is possibly continued on this volume: header contains truncated name
nb_NO: %s er muligens videreført på dette volumet: topptekst inneholder avkortede navn

en: %s is not continued on this volume
nb_NO: %s fortsetter ikke i dette volumet

en: %s is the wrong size (%s != %s + %s)
nb_NO: %s er feil størrelse (%s != %s + %s)

en: This volume is out of sequence (%s - %s != %s)
nb_NO: Dette volumet er ute av sekvens (%s - %s != %s)

en: Archive not labeled to match %s
nb_NO: Arkiv ikke navngitt for å passe med %s

en: Volume %s does not match %s
nb_NO: Volumet «%s» stemmer ikke overens med «%s»

en: %s: file name too long to be stored in a GNU multivolume header, truncated
nb_NO: %s: filnavn for lang tid å bli lagret i et GNU multivolum topptekst, avkortet

en: write did not end on a block boundary
nb_NO: skriving endte ikke ved en blokkgrense

en: Could only read %lu of %lu byte | Could only read %lu of %lu bytes
nb_NO[0]: Kunne bare lese %lu av %lu bytes
nb_NO[1]: Kunne bare lese %lu av %lu bytes

en: Contents differ
nb_NO: Innholdet avviker

en: Unexpected EOF in archive
nb_NO: Uventet filslutt i arkivet

en: File type differs
nb_NO: Filtypen avviker

en: Mode differs
nb_NO: Modus er ulik

en: Uid differs
nb_NO: Uid er ulik

en: Gid differs
nb_NO: Gid er ulik

en: Mod time differs
nb_NO: Modifiseringstid er ulik

en: Size differs
nb_NO: Størrelse er ulik

en: Not linked to %s
nb_NO: Ikke linket til %s

en: Symlink differs
nb_NO: Symbolsk link er ulik

en: Device number differs
nb_NO: Enhetsnummeret avviker

en: Verify
nb_NO: Verifisering

en: %s: Unknown file type '%c', diffed as normal file
nb_NO: %s: Ukjent filtype «%c», diffet som vanlig fil

en: Archive contains file names with leading prefixes removed.
nb_NO: Arkivet inneholder filnavn med ledende prefikser fjernet.

en: Archive contains transformed file names.
nb_NO: Arkivet inneholder forvandlede filnavn.

en: Verification may fail to locate original files.
nb_NO: Verifikasjon kan mislykkes i å finne originalfilene.

en: VERIFY FAILURE: %d invalid header detected | VERIFY FAILURE: %d invalid headers detected
nb_NO[0]: VERIFIKASJONSFEIL: %d ugyldig arkivhode funnet
nb_NO[1]: VERIFIKASJONSFEIL: %d ugyldige arkivhoder funnet

en: A lone zero block at %s
nb_NO: En enslig nullblokk ved %s

en: %s: contains a cache directory tag %s; %s
nb_NO: %s: inneholder et bufferkatalogentag %s; %s

en: value %s out of %s range %s..%s; substituting %s
nb_NO: verdi %s utenfor %s område %s..%s; erstatter %s

en: value %s out of %s range %s..%s
nb_NO: verdi %s utenfor %s område %s..%s

en: Generating negative octal headers
nb_NO: Genererer negative oktale topptekster

en: %s: file name is too long (max %d); not dumped
nb_NO: %s: filnavnet er for langt (maks %d); ikke arkivert

en: %s: file name is too long (cannot be split); not dumped
nb_NO: %s: filnavnet er for langt (kan ikke være splitt); ikke dumpet

en: %s: link name is too long; not dumped
nb_NO: %s: lenkenavnet er for langt; ikke arkivert

en: %s: File shrank by %s byte; padding with zeros | %s: File shrank by %s bytes; padding with zeros
nb_NO[0]: %s: Filen krympet med %s byte, fyller ut med nuller
nb_NO[1]: %s: Filen krympet med %s bytes, fyller ut med nuller

en: %s: file is on a different filesystem; not dumped
nb_NO: %s: filen er på et annet filsystem.  Ikke arkivert

en: contents not dumped
nb_NO: innholdet ikke arkivert

en: %s: Unknown file type; file ignored
nb_NO: %s: Ukjent filtype; filen ble ignorert

en: Missing links to %s.
nb_NO: Mangler linker til %s.

en: %s: file is unchanged; not dumped
nb_NO: %s: filen er uendret; ikke arkivert

en: %s: file is the archive; not dumped
nb_NO: %s: filen er arkivet; ikke arkivert

en: directory not dumped
nb_NO: mappe ikke dumpet

en: %s: file changed as we read it
nb_NO: %s: fil endret mens vi leste den

en: %s: socket ignored
nb_NO: %s: sokkel ignorert

en: %s: door ignored
nb_NO: %s: dør ignorert

en: Skipping to next header
nb_NO: Hopper til neste startseksjon

en: Deleting non-header from archive
nb_NO: Tar bort ikke-hodedata fra arkivet

en: %s: implausibly old time stamp %s
nb_NO: %s: usansynlig gammelt tidsstempel %s

en: %s: time stamp %s is %s s in the future
nb_NO: %s: tidsstempel %s er %s sekunder i fremtiden

en: %s: Unexpected inconsistency when making directory
nb_NO: %s: Uventet inkonsekvens ved opprettelse av katalogen

en: %s: skipping existing file
nb_NO: %s: hopper over eksisterende fil

en: %s: Directory renamed before its status could be extracted
nb_NO: %s: Mappe omdøpt før statusen dens kunne hentes ut

en: Extracting contiguous files as regular files
nb_NO: Ekstraherer sammenhengende filer som vanlige filer

en: Attempting extraction of symbolic links as hard links
nb_NO: Forsøker å ekstrahere symbolske linker som harde linker

en: %s: Cannot extract -- file is continued from another volume
nb_NO: %s: Kan ikke pakke ut -- filen fortsettes fra et annet volum

en: Unexpected long name header
nb_NO: Uventet langt navn topptekst

en: %s: Unknown file type '%c', extracted as normal file
nb_NO: %s: Ukjent filtype «%c», pakket ut som vanlig fil

en: Current %s is newer or same age
nb_NO: Gjeldende %s er nyere eller samme alder

en: %s: Was unable to backup this file
nb_NO: %s: Kunne ikke lage sikkerhetskopi av denne filen

en: Cannot rename %s to %s
nb_NO: Kan ikke endre navn på %s til %s

en: %s: Directory has been renamed from %s
nb_NO: %s: Katalogen har endret navn fra %s

en: %s: Directory is new
nb_NO: %s: Katalogen er ny

en: %s: directory is on a different filesystem; not dumped
nb_NO: %s: katalogen er på en annet filsystem.  Ikke arkivert

en: %s: Directory has been renamed
nb_NO: %s: Katalogen har endret navn

en: Invalid time stamp
nb_NO: ugyldig tidsstempel

en: Invalid modification time
nb_NO: Ugyldig endringstid

en: Invalid modification time (nanoseconds)
nb_NO: ugyldig endringstid (nanosekunder)

en: Invalid device number
nb_NO: ugyldig enhetsnummer

en: Invalid inode number
nb_NO: ugyldig inodenummer

en: %s: byte %s: %s %.*s... too long
nb_NO: %s: byte %s: %s %.*s... for lang

en: Unexpected EOF in snapshot file
nb_NO: Uventet filslutt i øyeblikksbildefilen

en: %s: byte %s: %s %s followed by invalid byte 0x%02x
nb_NO: %s: byte %s: %s %s etterfulgt av ugyldig byte 0x%02x

en: %s: byte %s: (valid range %s..%s)
    	%s %s
nb_NO: %s: byte %s: (gyldig område %s..%s)
    	%s %s

en: Missing record terminator
nb_NO: Manglende registeravslutning

en: Bad incremental file format
nb_NO: Dårlig inkrementelt filformat

en: Unsupported incremental format version: %<PRIuMAX>
nb_NO: Ustøttet inkrementell formatversjon: %<PRIuMAX>

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found %#3o
nb_NO: Misformet dumpkatalog: forventet «%c» men fant %#3o

en: Malformed dumpdir: 'X' duplicated
nb_NO: Misformet dumpkatalog: «X» duplisert

en: Malformed dumpdir: empty name in 'R'
nb_NO: Misformet dumpkatalog: tomt navn i «R»

en: Malformed dumpdir: 'T' not preceeded by 'R'
nb_NO: Misformet dumpkatalog: «T» ikke foran «R»

en: Malformed dumpdir: empty name in 'T'
nb_NO: Misformet dumpkatalog: tomt navn i «T»

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found end of data
nb_NO: Misformet dumpkatalog: forventet «%c» men fant enden av data

en: Malformed dumpdir: 'X' never used
nb_NO: Misformet dumpkatalog: «X» aldri brukt

en: Cannot create temporary directory using template %s
nb_NO: Kan ikke opprette midlertidig katalog ved bruk av mal %s

en: %s: Not purging directory: unable to stat
nb_NO: %s: Tømmer ikke katalogen: ute av stand til stat

en: %s: directory is on a different device: not purging
nb_NO: %s: katalogen er på en annen enhet: tømmer ikke

en: %s: Deleting %s
nb_NO: %s: Sletter %s

en: %s: Cannot remove
nb_NO: %s: Kan ikke fjerne

en: %s: Omitting
nb_NO: %s: Utelater

en: block %s: ** Block of NULs **
nb_NO: blokk %s: ** Blokk med NUL-er **

en: block %s: ** End of File **
nb_NO: blokk %s: ** Slutt på fil **

en: block %s:
nb_NO: blokk %s:

note: TRANSLATORS: %s is type of the value (gid_t, uid_t, etc.)
en: Blanks in header where numeric %s value expected
nb_NO: Blankt hvor numerisk %s-verdi forventes

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive octal value %.*s is out of %s range; assuming two's complement
nb_NO: Arkivoktalverdi %.*s er ut av %s rekkevidde; forutsatt toerkomplement

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive octal value %.*s is out of %s range
nb_NO: Arkivoktalverdi %.*s er ut av %s område

en: Archive contains obsolescent base-64 headers
nb_NO: Arkivet inneholder foreldede base-64-topptekster

en: Archive signed base-64 string %s is out of %s range
nb_NO: Arkiv signert base-64-streng %s er utenfor %s området

en: Archive base-256 value is out of %s range
nb_NO: Arkiv base-256 verdi er ute av %s rekkevidde

note: TRANSLATORS: Second %s is type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive value %s is out of %s range %s..%s
nb_NO: Arkivverdi %s er utenfor %s-intervall %s..%s

en:  link to %s
nb_NO:  link til %s

en:  unknown file type %s
nb_NO:  ukjent filtype %s

en: --Long Link--
nb_NO: --Lang lenke--

en: --Long Name--
nb_NO: --Langs navn--

en: --Volume Header--
nb_NO: --Volumhode--

en: --Continued at byte %s--
nb_NO: --Fortsatte ved byte %s--

en: Creating directory:
nb_NO: Lager filkatalog:

en: Renaming %s to %s
nb_NO: Endrer navn på %s til %s

en: %s: Cannot rename to %s
nb_NO: %s: Kan ikke endre navn til %s

en: Renaming %s back to %s
nb_NO: Endrer navn %s tilbake til %s

en: %s: File removed before we read it
nb_NO: %s: Fil fjernet før vi leste den

en: child process
nb_NO: underprosess

en: interprocess channel
nb_NO: mellomprosesskanal

en: command line
nb_NO: kommandolinje

en: %s: file list requested from %s already read from %s
nb_NO: %s: filliste forespurt fra %s allerede lest fra %s

en: cannot split string '%s': %s
nb_NO: Kan ikke splitte streng «%s»: %s

en: %s: file name read contains nul character
nb_NO: %s: lest filnavn inneholder nulltegn

en: Pattern matching characters used in file names
nb_NO: Mønster samsvarer med tegn som brukes i filnavn

en: Use --wildcards to enable pattern matching, or --no-wildcards to suppress this warning
nb_NO: Bruk --wildcards for å aktivere mønstergjenkjenning, eller --no-wildcards for å undertrykke denne advarselen

en: %s: Not found in archive
nb_NO: %s: Finnes ikke i arkivet

en: %s: Required occurrence not found in archive
nb_NO: %s: Obligatorisk forekomst finnes ikke i arkivet

en: Archive label mismatch
nb_NO: Arkivetikett samsvarer ikke

en: Using -C option inside file list is not allowed with --listed-incremental
nb_NO: Bruk av -C-valget inne i fillisten er ikke tillatt med --listed-incremental

en: Only one -C option is allowed with --listed-incremental
nb_NO: Kun ett -C-valg er tillatt med --listed-incremental

en: Options '-%s' and '-%s' both want standard input
nb_NO: Valgene «-%s» og «-%s» vil begge ha standard inn

en: %s: Invalid archive format
nb_NO: %s: Ugyldig arkivformat

en: GNU features wanted on incompatible archive format
nb_NO: GNU-funksjoner forsøkt på inkompatibelt arkiv-format

en: The backup suffix is '~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control may be set with --backup or VERSION_CONTROL, values are:
    
      none, off       never make backups
      t, numbered     make numbered backups
      nil, existing   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      never, simple   always make simple backups
nb_NO: Suffikset for sikkerhetskopiering er «~», med mindre det er satt med --suffix
    eller SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.  Versjonskontroll kan settes med --backup eller
    VERSION_CONTROL.  Gyldige verdier er:
    
      none, off       aldri lag sikkerhetskopier
      t, numbered     lag nummererte sikkerhetskopier
      nil, existing   nummererte, dersom nummererte sikkerhetskopier eksisterer,
                      ellers enkle
      never, simple   lag enkle sikkerhetskopier

en: create a new archive
nb_NO: opprett et nytt arkiv

en: archive is seekable
nb_NO: arkiv er søkbart

en: archive is not seekable
nb_NO: arkiv er ikke søkbart

en: remove files after adding them to the archive
nb_NO: fjern filer etter å ha lagt dem til arkivet

en: COMMAND
nb_NO: KOMMANDO

en: DATE-OR-FILE
nb_NO: DATO-ELLER-FIL

en: CHANGES
nb_NO: ENDRINGER

en: METHOD
nb_NO: METODE

en: MASK
nb_NO: MASKE

en: ARCHIVE
nb_NO: ARKIV

en: create/list/extract multi-volume archive
nb_NO: opprette/list/pakk ut multivolumarkiv

en: BLOCKS
nb_NO: BLOKKER

en: Archive format selection:
nb_NO: Arkivformatvalg:

en: FORMAT is one of the following:
nb_NO: FORMAT er ett av følgende:

en: old V7 tar format
nb_NO: gammelt V7 tar-format

en: GNU tar 1.13.x format
nb_NO: GNU tar 1.13.x-format

en: same as pax
nb_NO: samme som pax

en: same as --format=v7
nb_NO: samme som --format=v7

en: same as --format=posix
nb_NO: samme som --format=posix

en: keyword[[:]=value][,keyword[[:]=value]]...
nb_NO: Nøkkelord[[:]=verdi][,nøkkelord[[:]=verdi]]...

en: TEXT
nb_NO: TEKST

en: Compression options:
nb_NO: Kompresjonsvalg

en: use archive suffix to determine the compression program
nb_NO: bruk arkivsuffikset til å bestemme komprimeringsprogrammet

en: do not use archive suffix to determine the compression program
nb_NO: ikke bruk arkivsuffikset til å bestemme komprimeringsprogrammet

en: DIR
nb_NO: KAT

en: change to directory DIR
nb_NO: bytt til katalog KAT

en: PATTERN
nb_NO: MØNSTER

en: don't strip leading '/'s from file names
nb_NO: ikke fjern ledende «/» fra filnavn

en: MEMBER-NAME
nb_NO: MEDLEMS-NAVN

en: DATE
nb_NO: DATO

en: CONTROL
nb_NO: KONTROLL

en: STRING
nb_NO: STRENG

en: EXPRESSION
nb_NO: UTTRYKK

en: ignore case
nb_NO: ignorer bokstavstørrelse

en: case sensitive matching (default)
nb_NO: match forskjell på små og store bokstaver (standard)

en: Informative output:
nb_NO: Informativ utdata:

en: KEYWORD
nb_NO: NØKKELORD

en: ask for confirmation for every action
nb_NO: be om bekreftelse for hver handling

en: show tar defaults
nb_NO: vis tar-standarder

en: STYLE
nb_NO: STIL

en: Compatibility options:
nb_NO: Kompatibilitetsvalg:

en: Other options:
nb_NO: Andre valg:

en: disable use of some potentially harmful options
nb_NO: deaktiver bruk av noen potensielt skadelige valg

en: You may not specify more than one '-Acdtrux', '--delete' or  '--test-label' option
nb_NO: Du kan ikke angi mer enn ett av «-Acdtrux», «--delete» eller «--test-label»-valgene

en: Conflicting compression options
nb_NO: Konflikt i kompresjonsflagg

en: Unknown signal name: %s
nb_NO: Ukjent signalnavn: %s

en: Date sample file not found
nb_NO: Datoeksempelfilen ikke funnet

en: Substituting %s for unknown date format %s
nb_NO: Erstatter %s for ukjent datoformat %s

en: Option %s: Treating date '%s' as %s
nb_NO: Valg %s: Behandler dato «%s» som «%s»

en: filter the archive through %s
nb_NO: filtrer arkivet gjennom  %s

en: Valid arguments for the --quoting-style option are:
nb_NO: Gyldige argumenter for valget --quoting-style er:

en: 
    *This* tar defaults to:
nb_NO: 
    *Denne* tar standardiserer til:

en: Invalid owner or group ID
nb_NO: Ugyldig eier eller gruppe-ID

en: Invalid blocking factor
nb_NO: Ugyldig blokkeringsfaktor

en: Invalid tape length
nb_NO: Ugyldig tapelengde

en: Invalid incremental level value
nb_NO: Ugyldig inkrementell nivåverdi

en: More than one threshold date
nb_NO: Mer enn én grense-dato

en: Invalid sparse version value
nb_NO: Ugyldig version for filer med huller

en: --atime-preserve='system' is not supported on this platform
nb_NO: --atime-preserve=«system» støttes ikke på denne platformen

en: --checkpoint value is not an integer
nb_NO: --checkpoint-verdien er ikke et heltall

en: Invalid mode given on option
nb_NO: Ugyldig modus gitt i flagg

en: Invalid number
nb_NO: Ugyldig nummer

en: The --preserve option is deprecated, use --preserve-permissions --preserve-order instead
nb_NO: Valget --preserve er foreldet, bruk --preserve-permissions --preserve-order i stedet

en: Invalid record size
nb_NO: Ugyldig registerstørrelse

en: Record size must be a multiple of %d.
nb_NO: Blokkstørrelse må vÃ¦re delbart på %d.

en: Invalid number of elements
nb_NO:  Ugyldig antall elementer

en: Only one --to-command option allowed
nb_NO: Kun ett «--to-command»-alternativ tillatt

en: Malformed density argument: %s
nb_NO: Misformet tetthetsargument: %s

en: Unknown density: '%c'
nb_NO: Ukjent tetthet «%c»

en: Options '-[0-7][lmh]' not supported by *this* tar
nb_NO: Valgene «-[0-7][lmh]» støttes ikke av *denne* implementasjonen av tar

en: [FILE]...
nb_NO: [FIL] ...

en: Old option '%c' requires an argument.
nb_NO: Gammelt valg «%c» behøver et argument.

en: --occurrence is meaningless without a file list
nb_NO: --occurrence er meningsløs uten en filliste

en: --occurrence cannot be used with %s
nb_NO: --occurrence kan ikke brukes sammen med %s

en: Multiple archive files require '-M' option
nb_NO: Ved flere arkivfiler behøves «-M»-valget

en: Cannot combine --listed-incremental with --newer
nb_NO: Kan ikke kombinere  --listed-incremental med --never

en: --level is meaningless without --listed-incremental
nb_NO: --lever er meningsløs uten  --listed-incremental

en: %s: Volume label is too long (limit is %lu byte) | %s: Volume label is too long (limit is %lu bytes)
nb_NO[0]: %s: Volumetikett er for lang (grensen er %lu byte)
nb_NO[1]: %s: Volumetikett er for lang (grensen er %lu bytes)

en: Cannot verify multi-volume archives
nb_NO: Kan ikke verifisere arkiv som går over flere volum

en: Cannot verify compressed archives
nb_NO: Kan ikke verifisere komprimerte arkiver

en: --verify cannot be used with %s
nb_NO: --verify kan ikke brukes sammen med %s

en: Cannot use multi-volume compressed archives
nb_NO: Kan ikke bruke komprimerte arkiv som går over flere volum

en: Cannot concatenate compressed archives
nb_NO: Kan ikke sette sammen komprimerte arkiver

en: --pax-option can be used only on POSIX archives
nb_NO: --pax-option kan bare brukes på POSIX-arkiver

en: --acls can be used only on POSIX archives
nb_NO: --acls kan bare brukes på POSIX-arkiver

en: --selinux can be used only on POSIX archives
nb_NO: --selinux kan bare brukes på POSIX-arkiver

en: --xattrs can be used only on POSIX archives
nb_NO: --xattrs kan bare brukes på POSIX-arkiver

en: --%s option cannot be used with %s
nb_NO: --%s kan ikke brukes sammen med %s

en: Volume length cannot be less than record size
nb_NO: Volum lengde kan ikke være mindre enn registerstørrelse

en: --preserve-order is not compatible with --listed-incremental
nb_NO: --preserve-order er ikke kompatibel med --listed-incremental

en: Cowardly refusing to create an empty archive
nb_NO: Nekter feigt å lage et tomt arkiv

en: Options '-Aru' are incompatible with '-f -'
nb_NO: Valgene «-Aru» er inkompatible med «-f -»

en: You must specify one of the '-Acdtrux', '--delete' or '--test-label' options
nb_NO: Du må angi ett av valgene «-Acdtrux», «--delete» eller «--test-label»

en: Exiting with failure status due to previous errors
nb_NO: Avslutter med feilstatus på grunn av tidligere feil

en: %s: File shrank by %s byte | %s: File shrank by %s bytes
nb_NO[0]: %s: Filen krympet med %s byte
nb_NO[1]: %s: Filen krympet med %s bytes

en: Keyword %s is unknown or not yet implemented
nb_NO: Nøkkelord %s er ukjent eller enda ikke implementert

en: Time stamp is out of allowed range
nb_NO: Tidsstempel er utenfor tillatt område

en: Pattern %s cannot be used
nb_NO: Mønster %s kan ikke brukes

en: Keyword %s cannot be overridden
nb_NO: Nøkkelord %s kan ikke overskrives

en: Malformed extended header: missing length
nb_NO: Misformet utvidet topptekst: mangler lengde

en: Extended header length %*s is out of range
nb_NO: Utvidet header lengde %*s er utenfor rekkevidde

en: Malformed extended header: missing blank after length
nb_NO: Misformet utvidet topptekst: mangler blank etter lengde

en: Malformed extended header: missing equal sign
nb_NO: Misformet utvidet topptekst: mangler likhetstegn

en: Malformed extended header: missing newline
nb_NO: Misformet utvidet topptekst: mangler linjeskift

en: Ignoring unknown extended header keyword '%s'
nb_NO: Ignorerer ukjent utvidet topptekstnøkkelord «%s»

en: Generated keyword/value pair is too long (keyword=%s, length=%s)
nb_NO: Generert nøkkelord/verdipar er for langt (nøkkelord=%s, lengde=%s)

note: TRANSLATORS: The first %s is the pax extended header keyword (atime, gid, etc.).
en: Extended header %s=%s is out of range %s..%s
nb_NO: Utvidet topptekst %s=%s er utenfor rekkevidde %s..%s

en: Malformed extended header: invalid %s=%s
nb_NO: Misformet utvidet topptekst: ugyldig %s=%s

en: Malformed extended header: excess %s=%s
nb_NO: Misformet utvidet topptekst: overflødig %s=%s

en: Malformed extended header: invalid %s: unexpected delimiter %c
nb_NO: Misformet utvidet topptekst: ugyldig %s: uventet skilletegn %c

en: Malformed extended header: invalid %s: odd number of values
nb_NO: Misformet utvidet topptekst: ugyldig %s: merkelig antall verdier

en: %s: not a valid timeout
nb_NO: %s: ikke et gyldig tidsavbrudd

en: %s: unknown checkpoint action
nb_NO: %s: ukjent sjekkpunkt handling

en: write
nb_NO: skrive

en: read
nb_NO: lese

note: TRANSLATORS: This is a "checkpoint of write operation", *not* "Writing a checkpoint". E.g. in Spanish "Punto de comprobaci@'on de escritura", *not* "Escribiendo un punto de comprobaci@'on"
en: Write checkpoint %u
nb_NO: Skriver kontrollpunkt %u

note: TRANSLATORS: This is a "checkpoint of read operation", *not* "Reading a checkpoint". E.g. in Spanish "Punto de comprobaci@'on de lectura", *not* "Leyendo un punto de comprobaci@'on"
en: Read checkpoint %u
nb_NO: Leser kontrollpunkt %u

en: genfile manipulates data files for GNU paxutils test suite.
    OPTIONS are:
nb_NO: genfile manipulerer datafiler for GNU paxutils-testpakke.
    VALG er:

en: File creation options:
nb_NO: Filopprettingsvalg

en: SIZE
nb_NO: størrelse

en: Create file of the given SIZE
nb_NO: Opprett fil av angitt STØRRELSE

en: Write to file NAME, instead of standard output
nb_NO: Skriv til fil NAVN i stedet for standard utdata

en: Read file names from FILE
nb_NO: Les filnavn fra FIL

en: -T reads null-terminated names
nb_NO: -T leser null-terminerte navn

en: Fill the file with the given PATTERN. PATTERN is 'default' or 'zeros'
nb_NO: Fyll filen med det gitte MØNSTER. MØNSTER er «standard» eller «nuller»

en: Size of a block for sparse file
nb_NO: Størrelse på en blokk for filer med huller

en: Generate sparse file. Rest of the command line gives the file map.
nb_NO: Generere fil med huller. Resten av kommandolinjen gir filkartet

en: OFFSET
nb_NO: FORSKYVNING

en: OPTION
nb_NO: VALG

en: Update the access and modification times of FILE
nb_NO: Oppdater aksess- og modifiseringstider til FIL

en: Execute COMMAND
nb_NO: Kjør KOMMANDO

en: Unlink FILE
nb_NO: Fjern FIL-lenke

en: Invalid size: %s
nb_NO: Ugyldig størrelse %s

en: Number out of allowed range: %s
nb_NO: Nummer ut av tillatt område: %s

en: Negative size: %s
nb_NO: Negativ størrelse: %s

en: stat(%s) failed
nb_NO: stat(%s) feilet

en: requested file length %lu, actual %lu
nb_NO: forespurt fillengde %lu, virkelig %lu

en: created file is not sparse
nb_NO: opprettet fil har ikke huller

en: Error parsing number near `%s'
nb_NO: feil ved analyse av nummer nær «%s»

en: Unknown date format
nb_NO: Ukjent datoformat

en: [ARGS...]
nb_NO: [ARGUMENTER...]

en: cannot open `%s'
nb_NO: Kan ikke åpne «%s»

en: cannot seek
nb_NO: Kan ikke søke

en: file name contains null character
nb_NO: filnavn inneholder nulltegn

en: cannot generate sparse files on standard output, use --file option
nb_NO: kan ikke generere filer med huller på standard ut, bruk valget --file

en: incorrect mask (near `%s')
nb_NO: ugyldig maske (nær «%s»)

en: Unknown field `%s'
nb_NO: Ukjent felt «%s»

en: cannot set time on `%s'
nb_NO: Kan ikke sette tid på «%s»

en: cannot truncate `%s'
nb_NO: Kan ikke avkorte «%s»

en: command failed: %s
nb_NO: kommando feilet: %s

en: cannot unlink `%s'
nb_NO: Kan ikke delinke «%s»

en: Command exited successfully
nb_NO: Kommandoen avsluttet vellykket

en: Command failed with status %d
nb_NO: Kommandoen feilet med status %d

en: Command terminated on signal %d
nb_NO: Kommandoen avsluttet på signal %d

en: Command stopped on signal %d
nb_NO: Kommandoen stoppet på signal %d

en: Command dumped core
nb_NO: Kommandoen dumpet kjerne

en: Command terminated
nb_NO: Kommandoen avsluttet

en: --stat requires file names
nb_NO: --stat krevet filnavn
