minicom 2.9-rc1 - en to nb_NO translation catalogue (401 entries)

en: minicom: cannot open macro file %s
nb_NO: minicom: kan ikke åpne makrofil %s

en:  A - File name (empty=disable) :
nb_NO:  A - Filnavn (tom=avslått)           :

en:  B - Log connects and hangups  :
nb_NO:  B - Loggfør tilkoblinger og frakoblinger :

en:  C - Log file transfers        :
nb_NO:  C - Loggfør filoverføringer            :

en: Change which setting?
nb_NO: Endre hvilken innstilling?

en: Logging options
nb_NO: Alternativer for loggføring

en:  A - Download directory :
nb_NO:  A - Katalog for nedlastninger :

en:  B - Upload directory   :
nb_NO:  B - Katalog for opplastninger :

en:  C - Script directory   :
nb_NO:  C - Katalog for skript       :

en:  D - Script program     :
nb_NO:  D - Program for skript       :

en:  E - Kermit program     :
nb_NO:  E - Kermit-program      :

en:  F - Logging options
nb_NO:  F - Alternativer for loggføring

en: Yes
nb_NO: Ja

en: No
nb_NO: Nei

en: M  Zmodem download string activates...
nb_NO: M  Nedlastingsstreng for Zmodem aktiveres...

en: N  Use filename selection window......
nb_NO: N  Bruk vindu for valg av filnavn..............

en: O  Prompt for download directory......
nb_NO: O  Spør etter nedlastingskatalog................

en: Change which setting? (SPACE to delete)
nb_NO: Endre hvilken innstilling? (MELLOMROM for å slette)

en:      Name             Program
nb_NO:      Navn             Program

note: TRANSLATORS: * Name: Protocol sends filename internally * U/D: Command is used for upload or download * FullScr: Command runs fullscreen * IO-Red: Redirect output of commands to logfile * Multi: Protocol can transfer multiple files at once
en: Name U/D FullScr IO-Red. Multi
nb_NO: Navn U/D Fullskjerm IO-Red. Multi

en: Delete which protocol?
nb_NO: Slette hvilken protokoll?

en:  A -    Serial Device      :
nb_NO:  A - Seriellenhet                :

en:  B - Lockfile Location     :
nb_NO:  B - Plassering av låsfil          :

en:  C -   Callin Program      :
nb_NO:  C - Innringingsprogram    :

en:  D -  Callout Program      :
nb_NO:  D - Utringingsprogram    :

en:  E -    Bps/Par/Bits       :
nb_NO:  E - Bps/Par/Bits             :

en:  F - Hardware Flow Control :
nb_NO:  F - Maskinvareflytkontroll    :

en:  G - Software Flow Control :
nb_NO:  G - Programvareflytkontroll :

en:  H -     RS485 Enable      :
nb_NO:  H -     aktiver RS485      :

en:  I -   RS485 Rts On Send   :
nb_NO:  I -   RS485 Rts ved Send   :

en:  J -  RS485 Rts After Send :
nb_NO:  J -  RS485 Rts etter Send :

en:  K -  RS485 Rx During Tx   :
nb_NO:  K -  RS485 Rx under Tx   :

en:  L -  RS485 Terminate Bus  :
nb_NO:  L -  RS485 Terminer buss  :

en:  M - RS485 Delay Rts Before:
nb_NO:  M - RS485 Forsink Rts Før:

en:  N - RS485 Delay Rts After :
nb_NO:  N - RS485 Forsink Rts Etter :

en: DTE speed
nb_NO: DTE-hastighet

en: line speed
nb_NO: linjehastighet

en:  A - Init string .........
nb_NO:  A - Initialiseringsstreng .....

en:  B - Reset string ........
nb_NO:  B - Nullstillingsstreng ..

en:  C - Dialing prefix #1....
nb_NO:  C - Ringeprefiks #1......

en:  D - Dialing suffix #1....
nb_NO:  D - Ringesuffiks #1......

en:  E - Dialing prefix #2....
nb_NO:  E - Ringeprefiks #2......

en:  F - Dialing suffix #2....
nb_NO:  F - Ringesuffiks #2......

en:  G - Dialing prefix #3....
nb_NO:  G - Ringeprefiks #3......

en:  H - Dialing suffix #3....
nb_NO:  H - Ringesuffiks #3......

en:  I - Connect string ......
nb_NO:  I - Tilkoblingsstreng ...

en:  J - No connect strings ..
nb_NO:  J - Ingen tilkoblingsstrenger ....

en:  K - Hang-up string ......
nb_NO:  K - Nedkoblingsstreng ...

en:  L - Dial cancel string ..
nb_NO:  L - Streng for avbryting av ringing ..

en:  M - Dial time ...........
nb_NO:  M - Ringetid .................

en:  N - Delay before redial .
nb_NO:  N - Ventetid før gjenoppringing ..

en:  O - Number of tries .....
nb_NO:  O - Antall forsøk ............

en:  P - DTR drop time (0=no).
nb_NO:  P - Tid før DTR slippes (0=av).

en:  Q - Auto bps detect .....
nb_NO:  Q - Autodetekter hastighet (bps).

en:  R - Modem has DCD line ..
nb_NO:  R - Modem har DCD-linje .......

en:  S - Status line shows ...
nb_NO:  S - Statuslinje viser ...

en:  T - Multi-line untag ....
nb_NO:  T - Flerlinjers avmerking ......

en: Modem and dialing parameter setup
nb_NO: Still inn parametre for modem og oppringing

en:     Return or Esc to exit. Edit A+B to get defaults.
nb_NO:     Retur eller Esc for å avslutte. Rediger A+B for å få standardverdier.

en:  C - Status line is         :
nb_NO:  C - Statuslinje er                :

en:  E - Foreground Color (menu):
nb_NO:  E - Forgrunnsfarge (meny)        :

en:  F - Background Color (menu):
nb_NO:  F - Bakgrunnsfarge (meny)        :

en:  G - Foreground Color (term):
nb_NO:  G - Forgrunnsfarge (term)        :

en:  H - Background Color (term):
nb_NO:  H - Bakgrunnsfarge (term)        :

en:  I - Foreground Color (stat):
nb_NO:  I - Forgrunnsfarge (stat)        :

en:  J - Background Color (stat):
nb_NO:  J - Bakgrunnsfarge (stat)        :

en:  P - Add linefeed           :
nb_NO:  P - Legg til linjemating:

en:  Q - Local echo             :
nb_NO:  D -  Lokalt ekko          :

en:  R - Line Wrap              :
nb_NO:  R -  Linjebryting             :

en:  S - Hex Display            :
nb_NO:  S - Hex-visning            :

en:  T - Add carriage return    :
nb_NO:  T - Legg til linjeskift    :

en:  U - Line Timestamp         :
nb_NO:  U - Tidsstempel         :

en: Change which setting?  (Esc to exit)
nb_NO: Endre hvilken innstilling? (Esc for å avslutte)

en: Screen
nb_NO: Skjerm

en: Menu foreground == background color, change!
nb_NO: Meny forgrunn == bakgrunnsfarge, endre!

en: Terminal foreground == background color, change!
nb_NO: Terminal forgrunn == bakgrunnsfarge, endre!

en: disabled
nb_NO: deaktivert

en: enabled
nb_NO: aktivert

en:  A - Command key is         :
nb_NO:  A - Kommandotast er          :

en:  B - Backspace key sends    :
nb_NO:  B - Backspace sender     :

en:  K - History Buffer Size    :
nb_NO:  K - Mellomlagringsstrørrelse :

en:  L - Macros file            :
nb_NO:  L - Makrofil                    :

en:  N - Macros enabled         :
nb_NO:  N - Makroer aktivert            :

en:  O - Character conversion   :
nb_NO:  O - Tegnkonvertering          :

en: Keyboard and Misc
nb_NO: Tastatur og Div

en:  M - Edit Macros
nb_NO:  M - Redigere makroer

en: History Buffer Size
nb_NO: Størrelse for historiebuffer

en: 
     You have changed the history buffer size.
     You will need to save the configuration file and
     restart minicom for the change to take effect.
    
     Hit a key to Continue...
nb_NO: 
     Du har endret størrelsen for historiebufferen.
     Du må lagre konfigurasjonsfilen og starte 
     minicom på nytt for at endringene skal tre i kraft..
    
     Trykk en tast for å fortsette...

en: Program new command key
nb_NO: Programmere ny kommandotast

en: 
     Press the new command key. If you want to use
     the META or ALT key enter:
    
      o SPACE if your meta key sets the 8th bit high
      o ESC   if your meta key sends the ESCAPE prefix (standard)
    
    
     Press new command key:
nb_NO: 
    Trykk den nye kommandotasten. Hvis du vil bruke
    META- eller ALT-tasten trykk:
    
    o MELLOMROM hvis meta tasten setter den åttende bit høy
    o ESC hvis meta tasten sender ESCAPE prefix (standard)
    
    
    Trykk ny kommandotast:

en: Meta-8th bit
nb_NO: Meta-8-ende biten

en: ERROR: you do not have permission to create a file there!
nb_NO: FEIL: du har ikke rettigheter til å opprette en fil her!

en: ERROR: cannot open macro file %s
nb_NO: FEIL: kan ikke åpne makrofil %s

en: Reading macros
nb_NO: Leser makroer

en:  A -      Terminal emulation :
nb_NO:  A - Terminalemulering  :

en:  B -     Backspace key sends :
nb_NO:  B - Tilbaketasten sender     :

en:  C -          Status line is :
nb_NO:  C -         Statuslinje er :

en:  D -   Newline tx delay (ms) :
nb_NO:  D -  Forsinkelse for ny linje (ms) :

en:  E -          ENQ answerback :
nb_NO:  E -      ENQ tilbakesvar :

en:  F - Character tx delay (ms) :
nb_NO:  F - Tegn tx-forsinkelse (ms):

en: Terminal settings
nb_NO: Terminalinnstillinger

en: Cannot write to %s
nb_NO: Kan ikke skrive til %s

en: Configuration saved
nb_NO: Konfigurasjonen lagret

en: ERROR: Macros have changed but no filename is set!
nb_NO: FEIL: Makroer er endret, men filnavn er ikke angitt!

en: Cannot write macros file %s
nb_NO: Kan ikke lagre makrofil %s

en: Macros saved
nb_NO: Makroer lagret

en: Give name to save this configuration?
nb_NO: Angi navn til å lagre denne konfigurasjonen?

en: Filenames and paths
nb_NO: Filnavn og baner

en: File transfer protocols
nb_NO: Filoverføringsprotokoll

en: Serial port setup
nb_NO: Instillinger for serieport

en: Modem and dialing
nb_NO: Modem og oppringing

en: Save setup as..
nb_NO: Lagre konfigurasjon som..

en: Exit
nb_NO: Avslutt

en: Exit from Minicom
nb_NO: Avslutt Minicom

en: Save setup as %s
nb_NO: Lagre konfigurasjon som %s

en: configuration
nb_NO: konfigurasjon

en: BLACK
nb_NO: SVART

en: RED
nb_NO: RØD

en: GREEN
nb_NO: GRØNN

en: YELLOW
nb_NO: GUL

en: BLUE
nb_NO: BLÅ

en: WHITE
nb_NO: HVIT

en: Comm Parameters
nb_NO: Kommunikasjonsparametre

en:  Speed            Parity      Data
nb_NO:    Hastighet      Paritet         Data

en:  A: <next>        L: None     S: 5
nb_NO:  A: <neste>        L: Ingen     S: 5

en:  B: <prev>        M: Even     T: 6
nb_NO:  B: <forrige>        M: Lik     T: 6

en:  C:   9600        N: Odd      U: 7
nb_NO:  C:   9600        N: Ulik      U: 7

en:  D:  38400        O: Mark     V: 8
nb_NO:  D:  38400        O: Merke     V: 8

en:  E: 115200        P: Space
nb_NO:  E: 115200        P: Mellomrom

en:  Stopbits
nb_NO:  Stoppbits

en:  K: Current
nb_NO:  K: Nåværende

en: 
     Choice, or <Enter> to exit?
nb_NO: 
     Velg eller <Enter> for å avslutte?

en: Current: %5s %s%s%s
nb_NO: Nåværende: %5s %s%s%s

en: F1 to F12 Macros
nb_NO: F1- til F12-makroer

en:  (LEGEND: ^M = C-M, ^L = C-L, ^G = C-G, ^R = C-R, ^~ = pause 1 second,
nb_NO:  (FORKLAR: ^M = C-M, ^L = C-L, ^G = C-G, ^R = C-R, ^~ = pause i 1 sekund,

en:   \u = username, \p = password, \\ = \, \e = toggle echo,
nb_NO:   \u = brukernavn, \p = passord, \\ = \, \e = echo av/på,

en:   \l = toggle LF, \bX1..Xn<sp> = change baud rate. Example: "\beq "
nb_NO:   \l = bytt LF, \bX1..Xn<sp> = endre baud-rate. eksempel: «\bfq »

en:   = 115200 8N1. (See the "Comm Parameters" menu for valid values of X.))
nb_NO:   = 115200 8N1. (Se «Kommunikasjonsparametre»-menyen for gyldige verdier av X.))

en: CHANGED
nb_NO: ENDRET

en: Character conversion
nb_NO: Tegnkonvertering

en:  char    in out    char    in out    char    in out    char    in out
nb_NO:  tegn  inn  ut    tegn  inn  ut    tegn  inn  ut    tegn  inn  ut

en: 
     A - load table	B - save table
nb_NO: 
     A - last tabell	B - lagre tabell

en: 	file:%s
nb_NO: 	fil:%s

en: 
     C - edit char	D - next screen	E - prev screen
nb_NO: 
     C - endre tegn	D - neste skjerm	  E - forrige skjerm

en:  F - convert capture: %s
nb_NO:  F - konvertere opptak: %s

en: Load file: %s
nb_NO: Last inn fil: %s

en: Save as file: %s
nb_NO: Lagre som fil: %s

en: Character to be edited:
nb_NO: Tegn som skal redigeres:

en: Input character ascii value 0-255
nb_NO: Skriv inn tegn med ASCII-verdi 0-255

en: Change input to: %s
nb_NO: Endre input til: %s

en: Change output to: %s
nb_NO: Endre output til: %s

en: Cannot open conversion table %s
nb_NO: Kan ikke åpne konverteringstabell %s

en: Cannot read conversion table %s
nb_NO: Kan ikke lese konverteringstabell %s

en: Cannot write conversion table %s
nb_NO: Kan ikke skrive konverteringstabell %s

en: Initializing Modem
nb_NO: Initierer modem

en: Resetting Modem
nb_NO: Nullstiller modem

en: Hanging up
nb_NO: Legger på

en: Hangup (%ld:%02ld:%02ld)
nb_NO: Legg på (%ld:%02ld:%02ld)

en: Sending BREAK
nb_NO: Sender AVBRYT

en:     No connection: %s.
nb_NO:     Ingen forbindelse: %s.

en:    Press any key to continue..
nb_NO:    Trykk en tast for å fortsette..

en:      Retry in %2d seconds
nb_NO:      Prøver igjen om %2d sekund

en: Max retries
nb_NO: Maks antall forsøk

en: You are already online! Hang up first.
nb_NO: Du allerede tilkoblet! Legg på først.

en: Autodial
nb_NO: Autoring

en: Dialing
nb_NO: Ringer

en:       At : %s
nb_NO:     Ved: %s

en:  Last on : %s at %s
nb_NO:  Forrige login: %s på %s

en:     Time : %-3d
nb_NO:     Tid : %-3d

en:      Attempt #%d
nb_NO:      Forsøk #%d

en: 
    
    
     Escape to cancel, space to retry.
nb_NO: 
    
    
     Trykk escape for å avbryte eller mellomrom for å prøve igjen.

en: Cancelled
nb_NO: Avbrutt

en: Connected. Press any key to continue
nb_NO: Tilkoblet. Trykk en tast for å fortsette

en: Timeout
nb_NO: Tidsavbrudd

en: Manually entered number
nb_NO: Tast inn nummer manuelt

en: Cannot open ~/.dialdir: permission denied
nb_NO: Kan ikke åpne ~/.dialdir: ingen tilgang

en: Failed to read dialing directory
nb_NO: Klarte ikke å lese telefonkatalog

en: Phonelist garbled (unknown version?)
nb_NO: Telefonkatalog skadet (ukjent versjon?)

en: Phonelist corrupted
nb_NO: Telefonkatalog skadet

en: Unknown dialing directory version
nb_NO: Ukjent versjon av telefonkatalog

en: Phonelist garbled (?)
nb_NO: Telefonkatalog skadet (?)

en: Out of memory while reading dialing directory
nb_NO: Tomt for minne ved innlasting av telefonkatalog

en: Failed to read phonelist
nb_NO: Klarte ikke å lese telefonliste

en: Converted dialdir to new format, old saved as %s.v%hd
nb_NO: Konverter dialdir til nytt format, det gamle lagret som %s.v%hd

en: Cannot open ~/.dialdir for writing!
nb_NO: Kan ikke åpne ~/.dialdir for skriving!

en: Error writing to ~/.dialdir!
nb_NO: Feil under skriving til ~/.dialdir!

en:  A -  Name                :
nb_NO:  A -  Navn                :

en:  B -  Number              :
nb_NO:  B -  Nummer              :

en:  C -  Dial string #       :
nb_NO:  C -  Ringestreng #       :

en:  D -  Local echo          :
nb_NO:  D -  Lokalt ekko          :

en:  E -  Script              :
nb_NO:  E -  Skript              :

en:  F -  Username            :
nb_NO:  F -  Brukernavn         :

en:  G -  Password            :
nb_NO:  G -  Passord            :

en:  H -  Terminal Emulation  :
nb_NO:  H -  Terminalemulering  :

en:  I -  Backspace key sends :
nb_NO:  I -  Backspace sender :

en:  J -  Linewrap            :
nb_NO:  J -  Linjebryting             :

en:  K -  Line Settings       :
nb_NO:  K -  Linjeinnstillinger       :

en:  L -  Conversion table    :
nb_NO:  L -  Konverteringstabell :

en: Delete
nb_NO: Slett

en: On
nb_NO: På

en: Off
nb_NO: Av

en:       Last dialed         : %s %s
nb_NO:       Senest ringt        : %s %s

en:       Times on            : %d
nb_NO:       Ganger på           : %d

note: TRANSLATORS: Translation of each of these menu items should not be * longer than 7 characters. The upper-case letter is a shortcut, * so keep them unique and ASCII; 'h', 'j', 'k', 'l' are reserved
en: Dial
nb_NO: Ringe

en: Find
nb_NO: Finn

en: Add
nb_NO: Legg til

en: Edit
nb_NO: Rediger

en: Remove
nb_NO: Fjern

en: moVe
nb_NO: flytt

en: Manual
nb_NO: Manuell

en:    Yes
nb_NO:    Ja

en:    No
nb_NO:    Nei

en: Entry "%s" not found. Enter dialdir?
nb_NO: Post "%s" finnes ikke. Gå til telefonkatalog?

en: ( Escape to exit, Space to tag )
nb_NO: ( Escape for å avslutte, Mellomrom for å merke )

en:  Move entry up/down, Escape to exit
nb_NO:  Flytte post opp/ned, Escape for å avslutte

en: Dialing Directory
nb_NO: Telefonkatalog

en:      Name            Number            Last on      Times Script
nb_NO:      Navn            Nummer            Senest       Ganger Skript

en: Find an entry
nb_NO: Finn en post

en: Remove entry?
nb_NO: Fjerne post?

en: Enter number
nb_NO: Angi nummer

note: TRANSLATORS: Translation of each of these menu items should not be * longer than 7 characters. The upper-case letter is a shortcut, * so keep them unique and ASCII; 'h', 'j', 'k', 'l' are reserved
en: [Goto]
nb_NO: [Gåtil]

en: [Prev]
nb_NO: [Forrige]

en: [Show]
nb_NO: [Vis]

en: [Tag]
nb_NO: [Merk]

en: [Untag]
nb_NO: [Avmerk]

en: [Okay]
nb_NO: [Ok]

en: Could not change to directory %s (%s)
nb_NO: Klarte ikke å skifte til mappen %s (%s)

en: Select one or more files for download
nb_NO: Velg en eller flere filer for nedlasting

en: Select a file for download
nb_NO: Velg en fil for nedlasting

en: Select a directory for download
nb_NO: Velg en mappe for nedlasting

en: Select one or more files for upload
nb_NO: Velg en eller flere filer for opplasting

en: Select a file for upload
nb_NO: Velg en fil for opplasting

en: Select a directory for upload
nb_NO: Velg en mappe for opplasting

en: Directory: %%-%ds
nb_NO: Katalog: %%-%ds

en: Can't back up!
nb_NO: Kan ikke sikkerhetskopiere!

en: Too many files tagged - buffer would overflow
nb_NO: For mange filer merket - buffer vil overfylles

en: Can select only one!
nb_NO: Kan bare velge én!

en: Goto directory:
nb_NO: Gå til katalog:

en: Filename pattern:
nb_NO: Filnavnsmønster:

en: Tag pattern:
nb_NO: Merk mønster:

en: No file(s) tagged
nb_NO: Ingen fil(er) merket

en: Untag pattern:
nb_NO: Avmerk mønster:

en: No file(s) untagged
nb_NO: Ingen fil(er) avmerket

en: No file selected - enter filename:
nb_NO: Ingen fil valgt - angi filnamn:

en: File: "%s" exists! Overwrite?
nb_NO: Fil: "%s" eksisterer! Skrive over?

en: no such file!
nb_NO: ingen slik fil!

en: %d files:
nb_NO: %d filer:

en: Minicom Command Summary
nb_NO: Sammendrag av Minicoms kommandoer

en: Commands can be called by %s<key>
nb_NO: Kommandoer startes med %s<tast>

en: Main Functions
nb_NO: Hovedfunksjoner

en: Other Functions
nb_NO: Øvrige funksjoner

en:  Dialing directory..D  run script (Go)....G | Clear Screen.......C
nb_NO:  Telefonkatalog.....D kjør skript .......G | Tøm skjerm..........C

en:  Send files.........S  Receive files......R | cOnfigure Minicom..O
nb_NO:  Send filer.........S Ta imot filer......R | konfigurér Minicom..O

en:  comm Parameters....P  Add linefeed.......A |
nb_NO:  Komm-Parametre.....P Tilføy linjeskift..A |

en: Suspend minicom....J
nb_NO: Suspendér minicom...J

en: Jump to a shell....J
nb_NO: Hopp til et skall...J

en:  Capture on/off.....L  Hangup.............H | eXit and reset.....X
nb_NO:  Opptak på/av.......L Legg på............H | Avslutt & nullstill.X

en:  send break.........F  initialize Modem...M | Quit with no reset.Q
nb_NO:  send avbryt........F Initiér modem......M | Avslutt u. nullst...Q

en:  Terminal settings..T  run Kermit.........K | Cursor key mode....I
nb_NO:  Terminaloppsett....T Kjør Kermit........K | Piltastmodus........I

en:  lineWrap on/off....W
nb_NO:  linjebryting på/av.W

en:   local Echo on/off..E | Help screen........Z
nb_NO:  Lokalt ekko på/av..E | Hjelpeskjerm........Z

en:  Paste file.........Y  Timestamp toggle...N | scroll Back........B
nb_NO:  Lim inn fil........Y Tidsstempel av/på..N | bla bakover.........B

en:  Add Carriage Ret...U
nb_NO:  Tilføy linjeskift..U

en: Select function or press Enter for none.
nb_NO: Velg funksjon eller trykk Enter for ingen.

en: Written by Miquel van Smoorenburg 1991-1995
nb_NO: Skrevet av Miquel van Smoorenburg 1991-1995

en: Some additions by Jukka Lahtinen 1997-2000
nb_NO: Noen tillegg av Jukka Lahtinen 1997-2000

en: i18n by Arnaldo Carvalho de Melo 1998
nb_NO: i18n av Arnaldo Carvalho de Melo 1998

en: Lockfile %s cannot be queried (%d).
nb_NO: Låsefilen %s kan ikke undersøkes (%d).

en: Lockfile %s owned by someone else (uid=%d).
nb_NO: Låsefilen %s eies av noen andre (uid=%d).

en: Device %s is locked by someone else.
nb_NO: Enheten %s er låst av noen andre.

en: Lockfile is stale. Overriding it..
nb_NO: Låsfilen er gammel. Skriver over den..

en: Device %s is locked.
nb_NO: Enhet %s er låst.

en: Could not setup for dial out.
nb_NO: Kunne ikke klargjøre oppringing.

en: minicom: cannot open %s: %s
nb_NO: minicom: kan ikke åpne %s: %s

en: Cannot open %s!
nb_NO: Kan ikke åpne %s!

en: %H for help | %b | %C | Minicom %V | %T | %t | %D
nb_NO: %H for hjelp | %b | %C | Minicom %V | %T | %t | %D

en: Offline
nb_NO: Frakoblet

en: OFFLINE
nb_NO: FRAKOBLET

en: Online
nb_NO: Tilkoblet

en: ONLINE
nb_NO: TILKOBLET

en: Gone offline (%ld:%02ld:%02ld)
nb_NO: Gikk offline (%ld:%02ld:%02ld)

en: Could not re-initialize window system.
nb_NO: Kunne ikke reinitialisere vindusystem.

en: Got signal %d
nb_NO: Fikk signal %d

en:   Close
nb_NO:   Lukk

en:   Exit
nb_NO:   Avslutt

en:  Unpause
nb_NO:  Fortsett

en: Hang-up line?
nb_NO: Legg på?

en: Killed by signal %d !
nb_NO: Drept av signal %d !

en: Suspended. Type "fg" to resume.
nb_NO: Pauset. Skriv "fg" for å fortsette.

en: SHELL variable not set
nb_NO: SHELL-variabelen ikke satt

en: Out of memory: could not fork()
nb_NO: Tomt for minne: kunne ikke opprette prosess, fork()

en: Shelled out. Type "exit" to return.
nb_NO: Ute i et skall. Skriv "exit" for å komme tilbake.

en: SEARCH FOR (ESC=Exit)
nb_NO: SØK ETTER (ESC=Avslutt)

en: Search Wrapping Around to Start!
nb_NO: Søking gikk tilbake til start!

en: HISTORY: U=Up D=Down F=PgDn B=PgUp s=Srch S=CaseLess N=Next C=Cite ESC=Exit
nb_NO: HISTORIE: U=Opp D=Ned F=PgDn B=PgUp s=Søk S=CaseLess N=Neste C=Sitat ESC=Avslutt

en: History buffer Disabled!
nb_NO: Historiebuffer avslått!

en: History buffer empty!
nb_NO: Historiebuffer tom!

en: No previous search!
      Please 's' or 'S' first!
nb_NO: Ingen tidligere søk!
      Angi "s" eller "S" først!

en:   CITATION: ENTER=select start line ESC=exit
nb_NO:   SITERING: ENTER=velg startlinje ESC=avslutt

en:   CITATION: ENTER=select end line ESC=exit
nb_NO:   SITERING: ENTER=velg sluttlinje ESC=avslutt

en: Wrong option in environment MINICOM="%s"
nb_NO: Feil valg i miljøvariabelen MINICOM="%s"

en: Type "minicom %s" for help.
nb_NO: Skriv "minicom %s" for hjelp.

en: Usage: %s [OPTION]... [configuration]
    A terminal program for Linux and other unix-like systems.
    
      -b, --baudrate         : set baudrate (ignore the value from config)
      -D, --device           : set device name (ignore the value from config)
      -s, --setup            : enter setup mode
      -o, --noinit           : do not initialize modem & lockfiles at startup
      -m, --metakey          : use meta or alt key for commands
      -M, --metakey8         : use 8bit meta key for commands
      -l, --ansi             : literal; assume screen uses non IBM-PC character set
      -L, --iso              : don't assume screen uses ISO8859
      -w, --wrap             : Linewrap on
      -H, --displayhex       : display output in hex
      -z, --statline         : try to use terminal's status line
      -7, --7bit             : force 7bit mode
      -8, --8bit             : force 8bit mode
      -c, --color=on/off     : ANSI style color usage on or off
      -a, --attrib=on/off    : use reverse or highlight attributes on or off
      -t, --term=TERM        : override TERM environment variable
      -S, --script=SCRIPT    : run SCRIPT at startup
      -d, --dial=ENTRY       : dial ENTRY from the dialing directory
      -p, --ptty=TTYP        : connect to pseudo terminal
      -C, --capturefile=FILE : start capturing to FILE
      --capturefile-buffer-mode=MODE : set buffering mode of capture file
      -F, --statlinefmt      : format of status line
      -R, --remotecharset    : character set of communication partner
      -v, --version          : output version information and exit
      -h, --help             : show help
      configuration          : configuration file to use
    
    These options can also be specified in the MINICOM environment variable.
nb_NO: Bruk: %s [VALG] ... [konfigurasjon]
    Et terminal program for Linux og andre Unix-lignende systemer.
    
      -b, --baudrate         : angi baudrate (ignorer verdien fra config)
      -D, --device           : angi enhetsnavn (ignorer verdien fra config)
      -s, --setup            : gå inn i setup-modus (kun som root)
      -o, --noinit           : ikke initialisere modem & låsefiler ved oppstart
      -m, --metakey          : bruk meta- eller ALT-tasten for kommandoer
      -M, --metakey8         : bruk 8bit meta-tasten for kommandoer
      -l, --ansi             : bokstavelig; anta at skjermen ikke bruker IBM-PC tegnsett
      -L, --iso              : ikke anta at skjermen bruker ISO8859
      -w, --wrap             : linjebryting på
      -H, --displayhex       : vis utdata i hex
      -z, --statline         : prøv å bruke terminalens statuslinje
      -7, --7bit             : tving 7bit modus
      -8, --8bit             : tving 8bit modus
      -c, --color=on/off     : ANSI-stil fargebruk på eller av
      -a, --attrib=on/off    : Bruk omvendt eller markerte attributter på eller av
      -t, --term=TERM        : overstyr TERM-miljøvariabelen
      -S, --script=SCRIPT    : kjør SCRIPT ved oppstart
      -d, --dial=ENTRY       : ring ENTRY fra oppringingskatalogen
      -p, --ptty=TTYP        : koble til pseudo terminal
      -C, --capturefile=FIL :  starte "capturing" til FIL
      --capturefile-buffer-mode=MODE : angi buffermodus for opptaksfilen
      -F, --statlinefmt      : format av statuslinje
      -R, --remotecharset    : tegnsett for kommunikasjonspartner
      -T, --disabletime      : deaktiverer visning av online-tid
      -v, --version          : vis programversjon og avslutt
      -h, --help             : vis hjelp
      configuration          : konfigurasjonsfilen som skal brukes
    
    Disse alternativene kan også være angitt i miljøvariabelen MINICOM

en: This variable is currently set to "%s".
nb_NO: Denne variabelen er or øyeblikket satt til "%s".

en: This variable is currently unset.
nb_NO: Denne variabelen er ikke satt.

en: Activating iconv failed with: %s (%d)
nb_NO: Aktivering av iconv feilet med: %s (%d)

en: Timestamp OFF
nb_NO: Tidsstempel AV

en: Timestamp every line (simple)
nb_NO: Tidsstemple hver linje (enkel)

en: Timestamp every line (extended)
nb_NO: Tidsstemple hver linje (utvidet)

en: Timestamp lines every second
nb_NO: Tidsstemple linjer hvert sekund

en: Timestamp delta between lines
nb_NO: Tidsstempel-delta mellom linjer

en: %s version %s
nb_NO: %s versjon %s

en:  (compiled %s)
nb_NO:  (kompilert %s)

en: This program is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version
    2 of the License, or (at your option) any later version.
nb_NO: Dette programmet er fri programvare; du kan redistribuere det og/eller
    endre det under vilkårene i GNU General Public License, publisert av
    Free Software Foundation; enten versjon 2 av lisensen, eller
    (etter eget valg) en hvilken som helst senere versjon.

en: minicom: argument to -p must be a pty
nb_NO: minicom: argumentet til -p må være en PTY

en: Cannot open capture file
nb_NO: Kan ikke åpne opptaksfil

en: Invalid buffering mode '%s'
nb_NO: Ugyldig mellomlagringsmodus '%s'

en: You don't exist. Go away.
nb_NO: Du eksisterer ikke. Forsvinn.

en: Sorry. Your screen is too small.
nb_NO: Beklager. Skjermen din er for liten.

en: Welcome to minicom
nb_NO: Velkommen til minicom

en: OPTIONS
nb_NO: MULIGHETER

en: Compiled on
nb_NO: Kompilert den

en: Using character set conversion
nb_NO: Bruk tegnsett konvertering

en:  (failed test)
nb_NO:  (test mislyktes)

en: 
    Press %sZ for help on special keys%c
nb_NO: 
    Trykk %sZ for hjelp om spesialtaster%c

en: Add linefeed ON
nb_NO: Legg til linjemating PÅ

en: Add linefeed OFF
nb_NO: Legg til linjemating AV

en: Add carriage return ON
nb_NO: Legg til linjeskift PÅ

en: Add carriage return OFF
nb_NO: Legg til linjeskift AV

en: Local echo ON
nb_NO: Lokalt ekko PÅ

en: Local echo OFF
nb_NO: Lokalt ekko AV

en: You are online. Really initialize?
nb_NO: Du er tilkoblet. Vil du virkelig initialisere?

en: Leave without reset?
nb_NO: Forlate uten nullstilling?

en: Save macros?
nb_NO: Lagre makroer?

en: Leave Minicom?
nb_NO: Forlate Minicom?

en: Capture to which file?
nb_NO: Ta opp til hvilke fil?

en: Cannot open capture file
nb_NO: Kan ikke åpne opptaksfil

en: Capture file
nb_NO: Opptaksfil

en: Linewrap ON
nb_NO: Linjebryting PÅ

en: Linewrap OFF
nb_NO: Linjebryting AV

en: Quit without reset while online.
nb_NO: Avslutt uten nullstilling mens tilkoblet.

en: No
nb_NO: Nei

en: # Machine-generated file - use "minicom -s" to change parameters.
nb_NO: # Maskingenerert fil - bruk "minicom -s" for å endre parametre.

en: # Machine-generated file - use setup menu in minicom to change parameters.
nb_NO: # Maskingenerert fil - bruk innstillingsmeny i minicom for å endre parametre.

en: Memory allocation failed.
nb_NO: Minneallokering feilet.

en: ** Line %d of the %s config file is unparsable.
nb_NO: ** Linje %d i konfigurasjonsfilen %s er ikke forståelig.

en: personal
nb_NO: personlig

en: script "%s": syntax error in line %d %s%s
nb_NO: skript "%s": syntaksfeil i linje %d %s%s

en: script "%s": global timeout%s
nb_NO: skript "%s": globalt tidsbrudd%s

en: (word contains ESC or quote)
nb_NO: (ord inneholder ESC eller anførselstegn)

en: runscript: couldn't open "%s"%s
nb_NO: runscript:Kunne ikke åpne "%s"%s

en: Input line %u too long, aborting (and fix me!)!
nb_NO: Inndatalinje %u for lang, avbryter (og fiks meg!)!

en: script "%s": out of memory%s
nb_NO: skript "%s": tomt for minne%s

en: NULL paramenter to %s!
nb_NO: NULL-paramenter til %s!

en: script "%s" line %d: unknown variable "%s"%s
nb_NO: skript "%s" linje %d: ukjent variabel "%s"%s

en: script "%s": unexpected end of file%s
nb_NO: skript "%s": uventet slutt på fil%s

en: (garbage after })
nb_NO: (avfall etter })

en: (too many arguments)
nb_NO: (for mange argumenter)

en: script "%s" line %d: nested expect%s
nb_NO: skript "%s" linje %d: forventet nøsting %s

en: (garbage after {)
nb_NO: (avfall etter {)

en: (argument expected)
nb_NO: (argument forventet)

en: (invalid argument)
nb_NO: (ugyldig argument)

en: (in goto/gosub label)
nb_NO: (i goto/gosub-merkelapp)

en: script "%s" line %d: label "%s" not found%s
nb_NO: skript "%s" linje %d: merkelapp "%s" eksisterer ikke%s

en: script "%s": no return from gosub%s
nb_NO: skript "%s": ingen retur fra gosub%s

en: (missing var name)
nb_NO: (variabelnavn mangler)

en: (expected variable)
nb_NO: (forventet variabel)

en: (expected command after if)
nb_NO: (forventet kommando etter if)

en: (unknown operator)
nb_NO: (ukjent operatør)

en: (unexpected argument)
nb_NO: (uventet argument)

en: script "%s" line %d: break outside of expect%s
nb_NO: skript "%s" linje %d: brudd utenfor forventet%s

en: script "%s" line %d: call inside expect%s
nb_NO: skript "%s" linje %d: anrop innen forventet%s

en: script "%s" line %d: unknown command "%s"%s
nb_NO: skript "%s" linje %d: ukjent kommando "%s"%s

en: runscript, part of minicom version %s
nb_NO: runscript, del av minicom versjon %s

en: Usage: runscript <scriptfile> [logfile [homedir]]%s
nb_NO: Bruk: runscript <skriptfil> [loggfil [hjemmekatalog]]%s

en: Cannot chdir to %.30s
nb_NO: Kan ikke endre katalog (chdir) til %.30s

en: out of memory
nb_NO: ikke mer minne

en: Upload
nb_NO: Last opp

en: Download
nb_NO: Last ned

en: Please enter file names
nb_NO: Vennligst oppgi filnavn

en: Out of memory: could allocate buffer for command line
nb_NO: Tomt for minne: kunne ikke tildele buffer for kommandolinjen

en: %.30s %s - Press CTRL-C to quit
nb_NO: %.30s %s - Trykk CTRL-C for å avslutte

en: upload
nb_NO: last opp

en: download
nb_NO: last ned

en: pipe() call failed
nb_NO: pipe()-oppkall mislyktes

en: Failed to write lockfile %s
nb_NO: Kan ikke skrive låsefil %s

en: Cannot create lockfile for %s: %s
nb_NO: Kan ikke opprette låsfil for %s: %s

en: No kermit path defined!
nb_NO: Ingen kermit-sti definert!

en: Same as last
nb_NO: Samme som forrige

en:  A -   Username        :
nb_NO:  A -   Brukernavn    :

en:  B -   Password        :
nb_NO:  B -   Passord        :

en:  C -   Name of script  :
nb_NO:  C -   Navn på skript  :

en: Change which setting?     (Return to run, ESC to stop)
nb_NO: Endre hvilken innstilling?     (ENTER - kjør, ESC - stopp)

en: Run a script
nb_NO: Kjør et skript

en: Environment variable TERM not set
nb_NO: Miljøvariabelen TERM er ikke satt

en: No termcap entry for %s
nb_NO: Ingen termcap-post for %s

en: No termcap database present!
nb_NO: Ingen termcap-database eksisterer!

en: No cursor motion capability (cm)
nb_NO: Ingen mulighet for musebevegelse (cm)

en: Number of terminal lines unknown
nb_NO: Antall terminallinjer er ukjent

en: Number of terminal columns unknown
nb_NO: Antall terminalkolonner er ukjent

en: Not enough memory
nb_NO: Ikke nok minne
