GNU hello 2.1.1 - en to nb translation catalogue (19 entries)

en: Too many arguments
nb: For mange argumenter

en: Try `%s --help' for more information.
nb: Prøv med «%s --help» for mer informasjon.

note: TRANSLATORS: --help output 1 no-wrap
en: GNU hello, THE greeting printing program.
nb: GNU hello, Det utimate hilsningsskriveprogrammet.

note: TRANSLATORS: --help output 3 : options 1/2 no-wrap
en:   -h, --help          display this help and exit
      -v, --version       display version information and exit
nb:   -h, --help          vis denne hjelpteksten og avslutt
      -V, --version       vis versjonsinformasjon og avslutt

note: TRANSLATORS: --help output 5 (end) TRANSLATORS, please don't forget to add the contact address for your translation! no-wrap
en: Report bugs to <%s>.
nb: Rapporter feil til <%s>.

en: hello, world
nb: hei, verden

note: TRANSLATORS: Use box drawing characters or other fancy stuff if your encoding (e.g., UTF-8) allows it.  If done so add the following note, please: [Note: For best viewing results use a UTF-8 locale, please.]
en: +---------------+
    | Hello, world! |
    +---------------+
nb: +--------------+
    | Hei, verden! |
    +--------------+

en: Hello, world!
nb: Hei, verden!

en: %s: option `%s' is ambiguous
nb: %s: flagget «%s» er flertydig

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
nb: %s: flagget «--%s» tar ikke argumenter

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
nb: %s: flagget «%c%s» tar ikke argumenter

en: %s: option `%s' requires an argument
nb: %s: flagget «%s» behøver et argument

en: %s: unrecognized option `--%s'
nb: %s: ukjent flagg «--%s»

en: %s: unrecognized option `%c%s'
nb: %s: ukjent flagg «%c%s»

en: %s: illegal option -- %c
nb: %s: ulovlig flagg -- %c

en: %s: invalid option -- %c
nb: %s: ulovlig flagg -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
nb: %s: flagg behøver et argument -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
nb: %s: flagg «-W %s» er flertydig

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
nb: %s: flagg «-W %s» tar ikke argumenter
