bison 2.2 - en to nb translation catalogue (134 entries)

en: warning:
nb: advarsel:

en: fatal error:
nb: alvorlig feil:

en:     Conflict between rule %d and token %s resolved as shift
nb:     Konflikt mellom regel %d og token %s ble løst som skift

en:     Conflict between rule %d and token %s resolved as reduce
nb:     Konflikt mellom regel %d og token %s ble løst som reduksjon

en:     Conflict between rule %d and token %s resolved as an error
nb:     Konflikt mellom regel %d og token %s ble løst som en feil

en: conflicts: %d shift/reduce, %d reduce/reduce
nb: konflikter: %d skift/reduksjon, %d reduksjon/reduksjon

en: conflicts: %d shift/reduce
nb: konflikter: %d skift/reduksjon

en: conflicts: %d reduce/reduce
nb: konflikter: %d reduksjon/reduksjon

en: State %d
nb: Tilstand %d

en: %%expect-rr applies only to GLR parsers
nb: %%expect-rr gjelder bare for GLR-parsere

en: expected %d shift/reduce conflict | expected %d shift/reduce conflicts
nb[0]: forventet %d skift/reduksjon-konflikt
nb[1]: forventet %d skift/reduksjon-konflikter

en: expected %d reduce/reduce conflict | expected %d reduce/reduce conflicts
nb[0]: forventet %d reduksjon/reduksjon-konflikt
nb[1]: forventet %d reduksjon/reduksjon-konflikter

en: cannot open file `%s'
nb: kan ikke åpne filen «%s»

en: I/O error
nb: I/O-feil

en: cannot close file
nb: kan ikke lukke filen

en: conflicting outputs to file %s
nb: motstridende output til fila %s

en: Try `%s --help' for more information.
nb: Prøv «%s --help» for mer informasjon.

en: GNU bison generates parsers for LALR(1) grammars.
nb: GNU bison genererer parsere for LALR(1)-grammatikk.

en: Usage: %s [OPTION]... FILE
nb: Bruksmåte: %s [VALG]... FIL

en: If a long option shows an argument as mandatory, then it is mandatory
    for the equivalent short option also.  Similarly for optional arguments.
nb: Dersom et langt valg viser et obligatorisk argument, så er argumentet
    også obligatorisk for det tilsvarende korte valget.  Det samme gjelder
    for valgfrie argumenter.

en: Operation modes:
      -h, --help                 display this help and exit
      -V, --version              output version information and exit
          --print-localedir      output directory containing locale-dependent data
      -y, --yacc                 emulate POSIX yacc
nb: Virkemåter:
      -h, --help                 vise denne hjelpen og avslutte
      -V, --version              skrive versjonsnummer og avslutte
          --print-localdir       skrive katalog for localeavhengige data
      -y, --yacc                 emulere POSIX yacc

en: Parser:
      -S, --skeleton=FILE        specify the skeleton to use
      -t, --debug                instrument the parser for debugging
          --locations            enable locations computation
      -p, --name-prefix=PREFIX   prepend PREFIX to the external symbols
      -l, --no-lines             don't generate `#line' directives
      -n, --no-parser            generate the tables only
      -k, --token-table          include a table of token names
nb: Parser:
      -S, --skeleton=FIL         angi skjelettet som skal brukes
      -t, --debug                legge parseren til rette for debugging
          --locations            slå på beregning av plassering
      -p, --name-prefix=PREFIKS  sette PREFIKS i forkant av navnene til
                                 de eksterne symbolene
      -l, --no-lines             ikke generer «#line»-direktiver
      -n, --no-parser            bare generer tabellene
      -k, --token-table          legg ved en tabell med tokennavnene

en: Output:
      -d, --defines              also produce a header file
      -r, --report=THINGS        also produce details on the automaton
      -v, --verbose              same as `--report=state'
      -b, --file-prefix=PREFIX   specify a PREFIX for output files
      -o, --output=FILE          leave output to FILE
      -g, --graph                also produce a VCG description of the automaton
nb: Output:
      -d, --defines              også lag en headerfil
      -r, --report=TING          også lag detaljer om automaten
      -v, --verbose              samme som «--report=state»
      -b, --file-prefix=PREFIKS  angi et PREFIKS for outputfiler
      -o, --output=FIL           send output til FIL
      -g, --graph                også lag en VCG-beskrivelse av automaten

en: THINGS is a list of comma separated words that can include:
      `state'        describe the states
      `itemset'      complete the core item sets with their closure
      `look-ahead'   explicitly associate look-ahead tokens to items
      `solved'       describe shift/reduce conflicts solving
      `all'          include all the above information
      `none'         disable the report
nb: TING er en liste med kommaseparerte ord hentet fra denne lista:
      «state»        beskrive tilstandene
      «itemset»      fullføre de sentrale punktmengdene med deres slutning
      «lookahead»    eksplisitt assosiere lookaheads med punkter
      «solved»       beskrive løsing av skift/reduksjon-konflikter
      «all»          inkludere alt av den overstående informasjonen
      «none»         slå av all rapportering

en: Report bugs to <bug-bison@gnu.org>.
nb: Rapporter feil til <bug-bison@gnu.org>.

en: Written by Robert Corbett and Richard Stallman.
nb: Skrevet av Robert Corbett og Richard Stallman.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
nb: Dette er fri programvare; se i kildekoden for kopieringsbetingelser.
    Det er INGEN garanti; ikke en gang for SALGBARHET eller SKIKKETHET
    FOR ET BESTEMT FORMÅL.

en: missing operand after `%s'
nb: mangler operand etter «%s»

en: extra operand `%s'
nb: ekstra operand «%s»

en: empty
nb: tom

en: Grammar
nb: Grammatikk

en: warning
nb: advarsel

en: rule never reduced because of conflicts
nb: regel ble aldri redusert på grunn av konflikter

en: missing identifier in parameter declaration
nb: mangler identifikator i parameterdeklarasjonen

en:  type %d is %s
nb:  type %d er %s

en: shift, and go to state %d
nb: skift og gå til tilstand %d

en: go to state %d
nb: gå til tilstand %d

en: error (nonassociative)
nb: feil (ikke-assosiativ)

en: reduce using rule %d (%s)
nb: reduksjon ved hjelp av regel %d (%s)

en: accept
nb: aksept

en: state %d
nb: tilstand %d

en: Terminals, with rules where they appear
nb: Terminaler med regler hvor de opptrer

en: Nonterminals, with rules where they appear
nb: Ikke-terminaler med regler hvor de opptrer

en:  on left:
nb:  til venstre:

en:  on right:
nb:  til høyre:

en: Rules never reduced
nb: Regler som aldri ble redusert

en: multiple %s declarations
nb: flere deklarasjoner av %s

en: result type clash on merge function %s: <%s> != <%s>
nb: kollisjon på resultattype for flettefunksjon %s: <%s> != <%s>

en: rule given for %s, which is a token
nb: regel er angitt for %s, som er et token

en: type clash on default action: <%s> != <%s>
nb: kollisjon på type for standard handling: <%s> != <%s>

en: empty rule for typed nonterminal, and no action
nb: tom regel for typet ikke-terminal og ingen handling

en: unused value: $%d
nb: ubrukt verdi: $%d

en: unset value: $$
nb: tom verdi: $$

en: only one %s allowed per rule
nb: bare en %s pr regel er tillatt

en: %s affects only GLR parsers
nb: %s påvirker bare GLR-parsere

en: %s must be followed by positive number
nb: %s må bli fulgt av et positivt tall

en: no rules in the input grammar
nb: ingen regler i den angitte grammatikken

en: useless rule
nb: ubrukelig regel

en: useless nonterminal: %s
nb: ubrukelig ikke-terminal: %s

en: Useless nonterminals
nb: Ubrukelige ikke-terminaler

en: Terminals which are not used
nb: Terminaler som er ikke er i bruk

en: Useless rules
nb: Ubrukelige regler

en: %d rule never reduced
     | %d rules never reduced
nb[0]: %d regel ble aldri redusert
nb[1]: %d regler ble aldri redusert

en: %d useless nonterminal | %d useless nonterminals
nb[0]: %d ubrukelig ikke-terminal
nb[1]: %d ubrukelige ikke-terminaler

en:  and
nb:  og

en: %d useless rule | %d useless rules
nb[0]: %d ubrukelig regel
nb[1]: %d ubrukelige regler

en: start symbol %s does not derive any sentence
nb: startsymbolet %s avleder ingen setninger

en: stray `,' treated as white space
nb: overflødig «,» ble behandlet som tomrom

en: invalid directive: %s
nb: ugyldig direktiv: %s

en: invalid character: %s
nb: ugyldig tegn: %s

en: invalid null character
nb: ugyldig null-tegn

en: invalid escape sequence: %s
nb: ugyldig escapesekvens: %s

en: invalid null character: %s
nb: ugyldig null-tegn: %s

en: unrecognized escape sequence: %s
nb: ugjenkjennelig escapesekvens: %s

en: missing `{' in %s
nb: mangler «{» i %s

en: stray `$'
nb: overflødig «$»

en: stray `@'
nb: overflødig «@»

en: line number overflow
nb: overflyt på linjenummer

en: column number overflow
nb: overflyt på kolonnenummer

en: $$ of `%s' has no declared type
nb: $$ til «%s» har ingen deklarert type

en: $%d of `%s' has no declared type
nb: $%d av «%s» har ingen deklarert type

en: integer out of range: %s
nb: heltall utenfor tallområde: %s

en: invalid value: %s
nb: ugyldig verdi: %s

en: rule is too long
nb: regel er for lang

en: missing `%s' at end of file
nb: mangler «%s» ved slutten av filen

en: missing `%s' at end of line
nb: mangler «%s» på slutten av linjen

en: invalid $ value: $%d
nb: ugyldig $-verdi: $%d

en: too many symbols in input grammar (limit is %d)
nb: for mange symboler i inputgrammatikken (grensen er %d)

en: %s redeclaration for %s
nb: %s er en redeklarasjon av %s

en: first declaration
nb: første deklarasjon

en: symbol %s redefined
nb: symbolet %s ble redefinert

en: symbol %s redeclared
nb: symbolet %s ble redeklarert

en: redefining user token number of %s
nb: redefinerer brukertokennummeret til %s

en: symbol %s is used, but is not defined as a token and has no rules
nb: symbolet %s er brukt, men er ikke definert som et token og har ingen regler

en: symbol `%s' used more than once as a literal string
nb: symbolet «%s» er brukt mer enn en gang som en literalstreng

en: symbol `%s' given more than one literal string
nb: symbolet «%s» er gitt mer enn en literalstreng

en: tokens %s and %s both assigned number %d
nb: tokene %s og %s er begge tilordnet nummeret %d

en: the start symbol %s is undefined
nb: startsymbolet %s er udefinert

en: the start symbol %s is a token
nb: startsymbolet %s er et token

en: invalid argument %s for %s
nb: ugyldig argument %s for %s

en: ambiguous argument %s for %s
nb: flertydig argument %s for %s

en: Valid arguments are:
nb: Gyldige argumenter er:

en: %u bitset_allocs, %u freed (%.2f%%).
nb: %u bitset_allocs, %u frigjort (%.2f%%).

en: %u bitset_sets, %u cached (%.2f%%)
nb: %u bitset_sets, %u mellomlagret (%.2f%%)

en: %u bitset_resets, %u cached (%.2f%%)
nb: %u bitset_resets, %u mellomlagret (%.2f%%)

en: %u bitset_tests, %u cached (%.2f%%)
nb: %u bitset_tests, %u mellomlagret (%.2f%%)

en: density histogram
nb: tetthetshistogram

en: Bitset statistics:
nb: Bitmengdestatistikk:

en: Accumulated runs = %u
nb: Akkumulerte kjøringer = %u

en: Could not read stats file.
nb: Kunne ikke lese statsfilen.

en: Bad stats file size.
nb: Feil størrelse på statsfilen.

en: Could not write stats file.
nb: Kunne ikke skrive statsfilen.

en: Could not open stats file for writing.
nb: Kunne ikke åpne statsfilen for skriving.

en: Unknown system error
nb: Ukjent systemfeil

en: %s: option `%s' is ambiguous
nb: %s: valget «%s» er flertydig

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
nb: %s: valget «--%s» tillater ikke et argument

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
nb: %s: valget «%c%s» tillater ikke et argument

en: %s: option `%s' requires an argument
nb: %s: valget «%s» krever et argument

en: %s: unrecognized option `--%s'
nb: %s: ukjent valg «--%s»

en: %s: unrecognized option `%c%s'
nb: %s: ukjent valg «%c%s»

en: %s: illegal option -- %c
nb: %s: ulovlig valg -- %c

en: %s: invalid option -- %c
nb: %s: ugyldig valg -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
nb: %s: valget krevet et argument -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
nb: %s: valget «-W %s» er flertydig

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
nb: %s: valget «-W %s» tillater ikke et argument

en: memory exhausted
nb: minne er uttømt

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  If the catalog has no translation, locale_quoting_style quotes `like this', and clocale_quoting_style quotes "like th
en: `
nb: «

en: '
nb: »

en: subsidiary program `%s' could not be invoked
nb: kunne ikke starte opp hjelpeprogrammet «%s»

en: subsidiary program `%s' not found
nb: fant ikke hjelpeprogrammet «%s»

en: subsidiary program `%s' failed
nb: hjelpeprogrammet «%s» mislyktes

en: subsidiary program `%s' failed (exit status %d)
nb: hjelpeprogrammet «%s» mislyktes (returverdi %d)

en: 
    Execution times (seconds)
nb: 
    Utføringstider (sekunder)

en: time in %s: %ld.%06ld (%ld%%)
nb: tid for %s: %ld.%06ld (%ld%%)
