nano 9.0-pre2 - en to ms translation catalogue (536 entries)

note: TRANSLATORS: Anything more than 12 cells gets clipped.
en: (parent dir)
ms: (dir induk)

note: TRANSLATORS: Anything more than 7 cells gets clipped. * If necessary, you can leave out the parentheses.
en: (huge)
ms: (besar)

en: Search Wrapped
ms: Pancarian diulangi dari awal

en: This is the only occurrence
ms: Hanya inilah sahaja yang dijumpai

note: TRANSLATORS: This is the main search prompt.
en: Search
ms: Cari

note: TRANSLATORS: A modifier of the Search prompt.
en:  [Backwards]
ms:  [Undur]

en: Cancelled
ms: Dibatalkan

en: No current search pattern
ms: Tiada corak carian semasa

en: Cannot open directory: %s
ms: Tidak dapat membuka direktori: %s

en: No entries
ms: Tiada masukan

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Go To Directory
ms: Pergi Ke Direktori

en: Can't move up a directory
ms: Tidak dapat pindah naik direktori

en: Error reading %s: %s
ms: Ralat membaca %s: %s

note: TRANSLATORS: Keep the next ten messages at most 76 characters.
en: Directory '%s' does not exist
ms: Direktori '%s' tidak wujud

en: Path '%s': %s
ms: Laluan '%s': %s

en: "%s" is a directory
ms: "%s" adalah sebuah direktori

en: "%s" is a device file
ms: "%s" adalah sebuah fail peranti

en: New Buffer
ms: Buffer Baru

en: No more open file buffers
ms: Tiada lagi buffer fail terbuka

en: Interrupted
ms: Disampuk

note: TRANSLATORS: Keep the next three messages at most 78 characters.
en: Read %zu line (converted from Mac format) | Read %zu lines (converted from Mac format)
ms[0]: %zu baris dibaca (ditukar daripada format Mac)

en: Read %zu line (converted from DOS format) | Read %zu lines (converted from DOS format)
ms[0]: %zu baris dibaca (ditukar daripada format DOS)

en: Read %zu line | Read %zu lines
ms[0]: %zu baris dibaca

en: New File
ms: Fail Baru

en: File "%s" not found
ms: Fail "%s" tidak dijumpai

en: Reading...
ms: Membaca...

en: Could not create pipe: %s
ms: Tidak dapat mencipta paip: %s

en: Could not fork: %s
ms: Tidak dapat mencabang: %s

en: Executing...
ms: Melaksanakan...

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: filtering
ms: tapisan

en: Error: %s
ms: Ralat: %s

en: Command to execute
ms: Arahan untuk dilaksanakan

en: Making backup...
ms: Membuat sandaran...

en: Can't write outside of %s
ms: Tidak dapat menulis diluar daripada %s

en: Error writing %s: %s
ms: Ralat menulis %s: %s

en: Error writing temp file: %s
ms: Ralat menulis fail sementara: %s

en: Writing...
ms: Menulis...

en:  [DOS Format]
ms:  [Format DOS]

en:  [Mac Format]
ms:  [Format Mac]

en:  [Backup]
ms:  [Salinan]

note: TRANSLATORS: The next six strings are prompts.
en: Prepend Selection to File
ms: Tambahan Awalan Pilihan ke Fail

en: Append Selection to File
ms: Tambahan Akhiran Pilihan ke Fail

en: Write Selection to File
ms: Tulis Pilihan ke Fail

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 76 characters.
en: File was modified since you opened it; continue saving?
ms: Fail telah diubahsuai sejak anda membukanya; teruskan menyimpan?

en: (more)
ms: (lagi)

note: TRANSLATORS: Try to keep the next two strings at most 10 characters.
en: Exit
ms: Keluar

en: Close
ms: Tutup

note: TRANSLATORS: The next long series of strings are shortcut descriptions; * they are best kept shorter than 56 characters, but may be longer.
en: Cancel the current function
ms: Batal fungsi semasa

en: Display this help text
ms: Papar teks bantuan ini

en: Close the current buffer / Exit from nano
ms: Tutup penimbal semasa / Keluar dari nano

en: Write the current buffer (or the marked region) to disk
ms: Tulis penimbal semasa (atau kawasan bertanda) ke cakera

en: Display the position of the cursor
ms: Papar posisi kursor

en: Invoke the spell checker, if available
ms: Panggil penyemak ejaan, jika ada

en: Replace a string or a regular expression
ms: Ganti rentetan atau regular expression

en: Go to line and column number
ms: Pergi ke nombor baris dan lajur

en: Go to the matching bracket
ms: Pergi ke braket sepadan

en: Undo the last operation
ms: Nyahbuat tindakan terakhir

en: Redo the last undone operation
ms: Buat semula tindakan nyahbuat terakhir

en: Go back one character
ms: Undur ke belakang satu aksara

en: Go forward one character
ms: Maju ke depan satu aksara

en: Go back one word
ms: Undur belakang satu perkataan

en: Go forward one word
ms: Maju ke depan satu perkataan

en: Go to previous line
ms: Pergi ke baris terdahulu

en: Go to next line
ms: Pergi ke baris berikutnya

en: Go to beginning of current line
ms: Pergi ke permulaan baris semasa

en: Go to end of current line
ms: Pergi ke penghujung baris semasa

en: Go to beginning of paragraph; then of previous paragraph
ms: Pergi hingga ke permulaan perenggan semasa; kemudian ke perenggan sebelumnya

en: Go just beyond end of paragraph; then of next paragraph
ms: Pergi hingga ke penghujung perenggan semasa; kemudian ke perenggan seterusnya

en: Go one screenful down
ms: Pergi satu skrin ke bawah

en: Go to the first line of the file
ms: Pergi ke baris pertama fail

en: Go to the last line of the file
ms: Pergi ke baris terakhir fail

en: Switch to the previous file buffer
ms: Tukar ke buffer fail terdahulu

en: Switch to the next file buffer
ms: Tukar ke buffer fail berikut

en: Insert the next keystroke verbatim
ms: Selit kekunci seterusnya setiap satu

en: Insert a newline at the cursor position
ms: Masukkan baris baru di kedudukan kursor

en: Delete the character under the cursor
ms: Padam aksara dibawah kursor

en: Delete the character to the left of the cursor
ms: Padam aksara di kiri kursor

en: Delete backward from cursor to word start
ms: Padam ke belakang dari kursor hingga permulaan perkataan

en: Cut from the cursor position to the end of the file
ms: Potong dari kedudukan kursor hingga ke akhir fail

en: Justify the current paragraph
ms: Justifikasi perenggan semasa

en: Justify the entire file
ms: Justifi keseluruhan fail

en: Count the number of lines, words, and characters
ms: Kira jumlah baris, perkataan, dan aksara

en: Suspend the editor (return to the shell)
ms: Gantung penyunting (kembali ke shell)

en: Refresh (redraw) the current screen
ms: Segarkan (lukis semula) skrin semasa

en: Try and complete the current word
ms: Cuba dan lengkapkan perkataan semasa

en: Save file without prompting
ms: Simpan fail tanpa pengesahan

en: Search next occurrence backward
ms: Cari kemunculan seterusnya ke belakang

en: Search next occurrence forward
ms: Cari kemunculan seterusnya di hadapan

en: Start/stop recording a macro
ms: Mula/henti rakaman makro

en: Run the last recorded macro
ms: Laksana makro terakhir dirakam

en: Place or remove an anchor at the current line
ms: Letak atau buang sauh pada baris semasa

en: Jump backward to the nearest anchor
ms: Lompat ke belakang ke sauh terdekat

en: Jump forward to the nearest anchor
ms: Lompat depan ke sauh terdekat

en: Toggle the case sensitivity of the search
ms: Toggle pencarian case sensitif

en: Reverse the direction of the search
ms: Terbalikkan arah carian

en: Toggle the use of regular expressions
ms: Toggle penggunaan ungkapan nalar

en: Recall the previous search/replace string
ms: Panggil semula rentetan cari/ganti terdahulu

en: Recall the next search/replace string
ms: Panggil semula rentetan cari/ganti seterusnya

en: Toggle the use of DOS format
ms: Toggle penggunaan format DOS

en: Toggle the use of Mac format
ms: Toggle penggunaan format Mac

en: Toggle appending
ms: Toggle tambahan akhiran

en: Toggle prepending
ms: Toggle tambahan awalan

en: Toggle backing up of the original file
ms: Toggle salinan fail asal

en: Execute a function or an external command
ms: Laksana fungsi atau arahan luaran

en: Pipe the current buffer (or marked region) to the command
ms: Salur penimbal semasa (atau kawasan bertanda) ke arahan

en: Recall the previous command
ms: Panggil semula arahan terdahulu

en: Recall the next command
ms: Panggil semula arahan seterusnya

en: Do not convert from DOS/Mac format
ms: Jangan tukar dari format DOS/Mac

en: Toggle the use of a new buffer
ms: Toggle kegunaan buffer baru

en: Close buffer without saving it
ms: Tutup penimbal tanpa menyimpan

en: Go to file browser
ms: Pergi ke pelayar fail

en: Exit from the file browser
ms: Keluar dari pelayar fail

en: Go to the first file in the list
ms: Pergi ke fail pertama dalam senarai

en: Go to the last file in the list
ms: Pergi ke fail terakhir dalam senarai

en: Go to the previous file in the list
ms: Pergi ke fail sebelumnya dalam senarai

en: Go to the next file in the list
ms: Pergi ke fail seterusnya dalam senarai

en: Go to lefthand column
ms: Pergi ke lajur sebelah kiri

en: Go to righthand column
ms: Pergi ke lajur sebelah kanan

en: Go to first row in this column
ms: Pergi ke baris pertama dalam lajur ini

en: Go to last row in this column
ms: Pergi ke baris terakhir dalam lajur ini

en: Search forward for a string
ms: Cari rentetan ke hadapan

en: Search backward for a string
ms: Cari rentetan ke belakang

en: Refresh the file list
ms: Segar semula senarai fail

en: Go to directory
ms: Pergi ke direktori

en: Invoke the linter, if available
ms: Panggil pembersih, jika ada

en: Go to previous linter msg
ms: Pergi ke mesej linter sebelumnya

en: Go to next linter msg
ms: Pergi ke mesej linter seterusnya

note: TRANSLATORS: Try to keep the next thirteen strings at most 10 characters.
en: Help
ms: Bantuan

en: Cancel
ms: Batal

en: Write Out
ms: Tulis Keluar

en: Read File
ms: Baca Fail

en: Justify
ms: Justifikasi

en: Refresh
ms: Segarkan

en: Where Is
ms: Di mana

en: Replace
ms: Ganti

en: Cut
ms: Potong

en: Paste
ms: Tampal

en: Execute
ms: Laksana

note: TRANSLATORS: This refers to the position of the cursor.
en: Location
ms: Lokasi

en: Go To Line
ms: Ke Baris

note: TRANSLATORS: Try to keep the next ten strings at most 12 characters.
en: Undo
ms: Nyahbuat

en: Redo
ms: Buat semula

en: Set Mark
ms: Tetapkan Tanda

en: Copy
ms: Salin

en: Backwards
ms: Kebelakang

en: No Replace
ms: Jangan Ganti

en: Older
ms: Lebih Lama

en: Newer
ms: Lebih Baru

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 10 characters.
en: Go To Dir
ms: Pergi Ke Dir

note: TRANSLATORS: This starts a backward search.
en: Where Was
ms: Di Mana

note: TRANSLATORS: This refers to searching the preceding occurrence.
en: Previous
ms: Terdahulu

en: Next
ms: Seterusnya

en: To Bracket
ms: Ke Kurungan

note: TRANSLATORS: This means move the cursor one character back.
en: Back
ms: Undur

en: Forward
ms: Maju

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 12 characters.
en: Prev Word
ms: Kata Dahulu

en: Next Word
ms: Kata Selepas

note: TRANSLATORS: These two mean: "to beginning of line", "to end of line".
en: Home
ms: Asal

en: End
ms: Akhir

note: TRANSLATORS: Try to keep the next two strings at most 12 characters.
en: Scroll Left
ms: Skrol Kiri

en: Scroll Right
ms: Skrol Kanan

note: TRANSLATORS: Try to keep the next two strings at most 10 characters.
en: Prev Line
ms: Baris Dahulu

en: Next Line
ms: Baris Berikut

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 12 characters.
en: Scroll Up
ms: Skrol Atas

en: Scroll Down
ms: Skrol Bawah

en: Prev Block
ms: Blok Dahulu

en: Next Block
ms: Blok Selepas

note: TRANSLATORS: Try to keep these two strings at most 16 characters.
en: Begin of Paragr.
ms: Awal Perenggan

en: End of Paragraph
ms: Akhir Perenggan

en: Top Row
ms: Baris Atas

en: Bottom Row
ms: Baris Bawah

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 10 characters.
en: Prev Page
ms: Laman Dahulu

en: Next Page
ms: Laman Berikut

en: First Line
ms: Baris Pertama

en: Last Line
ms: Baris Akhir

note: TRANSLATORS: Try to keep these two strings at most 15 characters.
en: Prev File
ms: Fail Dahulu

en: Next File
ms: Fail Selepas

en: Delete
ms: Padam

note: TRANSLATORS: The next two strings refer to deleting words.
en: Chop Left
ms: Cantas Kiri

en: Chop Right
ms: Cantas Kanan

en: Cut Till End
ms: Potong Hingga Akhir

en: Full Justify
ms: Suaimuat Penuh

en: Word Count
ms: Kiraan Perkataan

en: Verbatim
ms: Seperti asal

en: Indent
ms: Jarak

en: Unindent
ms: Nyah jarak

en: Comment Lines
ms: Baris Komen

en: Complete
ms: Lengkap

en: Record
ms: Rakam

en: Run Macro
ms: Jalankan Makro

en: Anchor
ms: Penambat

en: Up to anchor
ms: Naik ke sauh

en: Down to anchor
ms: Turun ke sauh

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 12 characters.
en: Spell Check
ms: Semak Ejaan

en: Linter
ms: Pembersih

en: Formatter
ms: Pemformat

en: Suspend
ms: Gantung

en: Center
ms: Tengah

en: Cycle
ms: Kitaran

en: Save
ms: Simpan

en: Pipe Text
ms: Paip Teks

en: Go To Text
ms: Ke Teks

en: DOS Format
ms: Format DOS

en: Mac Format
ms: Format Mac

en: Append
ms: Tambah

en: Prepend
ms: Tambahan awalan

en: Backup File
ms: Fail Salinan

en: No Conversion
ms: Tiada Penukaran

en: Execute Command
ms: Laksanakan Arahan

en: Discard buffer
ms: Buang penimbal

note: TRANSLATORS: This invokes the file browser.
en: Browse
ms: Lungsur

en: First File
ms: Fail Pertama

en: Last File
ms: Fail Terakhir

en: Left Column
ms: Lajur Kiri

en: Right Column
ms: Lajur Kanan

note: TRANSLATORS: The next two strings may be up to 37 characters each.
en: Previous Linter message
ms: Mesej Linter terdahulu

en: Next Linter message
ms: Mesej Linter berikutnya

note: TRANSLATORS: The next thirteen strings are toggle descriptions; * they are best kept shorter than 40 characters, but may be longer.
en: Hidden interface
ms: Antaramuka tersembunyi

en: Help mode
ms: Mod bantuan

en: Constant cursor position display
ms: Paparan posisi tetap kursor

en: Soft wrapping of overlong lines
ms: Lilit lembut baris yang terlalu panjang

en: Line numbering
ms: Pernomboran baris

en: Whitespace display
ms: Papar ruangputih

en: Color syntax highlighting
ms: Sorotan warna sintaks

en: Smart home key
ms: Kekunci Home pintar

en: Cut to end
ms: Potong hingga akhir

en: Hard wrapping of overlong lines
ms: Lilit keras baris yang terlalu panjang

en: Conversion of typed tabs to spaces
ms: Penukaran tab ditaip kepada ruang

en: Mouse support
ms: Sokongan tetikus

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
ms: Teks Bantuan Arahan Carian
    
     Masukkan perkataan atau aksara yang anda hendak cari, kemudian tekan Enter.  Jika terdapat padanan untuk teks yang anda masukkan, skrin akan dikemaskinikan ke lokasi padanan terhampir rentetan carian tersebut.
    
     Rentetan carian terdahulu akan dipaparkan dalam kurungan selepas prom carian.  Menekan Enter tanpa memasukkan sebarang teks akan melaksanakan carian terdahulu.

en: If you have selected text with the mark and then search to replace, only matches in the selected text will be replaced.
    
     The following function keys are available in Search mode:
ms: Jika anda telah memilih teks dengan menanda dan kemudian mencari untuk mengganti, hanya padanan dalam teks dipilih akan diganti.
    
     Kekunci fungsi berikut terdapat didalam mod Cari:

en:  The following function keys are available at this prompt:
ms:  Kekunci fungsi berikut terdapat pada prompt ini:

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
ms: Teks Bantuan Pergi Ke Baris
    
     Masukkan nombor baris yang anda hendak pergi dan tekan Enter.  Jika terdapat kurang baris teks daripada nombor yang anda masukkan, anda akan dibawa ke baris akhir fail tersebut.
    
     Kekunci fungsi berikut terdapat didalam mod Pergi Ke Baris:

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple file buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
ms: Teks Bantuan Sisipan Fail
    
     Taip nama fail yang hendak disisipkan ke dalam buffer fail semasa di kedudukan kursor semasa.
    
     Jika anda telah menghimpun nano dengan sokongan buffer fail berganda, dan menghidupkan buffer berganda dengan penanda baris arahan -F atau --multibuffer, Meta-F toggle, atau fail nanorc, menyisipkan fail akan menyebabkannya dimuatkan ke dalam buffer berlainan (guna Meta-< dan > untuk menukar diantara buffer fail).

en: If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
ms: Jika anda memerlukan buffer kosong tambahan, jangan masukkan sebarang namafail, atau taip namafail yang tidak wujud pada prom dan tekan Enter.
    
     Kekunci fungsi berikut terdapat didalam mod Sisipan Fail:

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and press Enter to save the file.
    
     If you have selected text with the mark, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
ms: Teks Bantuan Menulis Fail
    
     Taip nama fail semasa yang anda hendak simpan dan tekan Enter untuk menyimpan fail tersebut.
    
     Jika anda telah memilih teks dengan menanda, anda akan ditanya untuk menyimpan hanya bahagian dipilih ke dalam fail berasingan.  Untuk mengurangkan risiko menulisganti fail semasa dengan hanya sebahagian daripadanya, namafail semasa tidak dijadikan pilihan asal dalam mod ini.
    
     Kekunci fungsi berikut terdapat didalam mod Menulis Fail:

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
ms: Teks Bantuan Pelayar Fail
    
     Pelayar fail digunakan untuk melihat secara visual struktur direktori untuk memilih fail untuk membaca dan menulis.  Anda boleh menggunakan kekunci panah atau Page Up/Down untuk melihat fail, dan S atau Enter untuk memilih fail atau memasuki direktori yang dipilih. Untuk naik ke atas satu tahap, pilih direktori bernama ".." di bahagian atas senarai fail.
    
     Kekunci fungsi berikut terdapat didalam pelayar fail:

en: Browser Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
ms: Teks Bantuan Carian Pelayar
    
     Masukkan perkataan atau aksara yang anda hendak cari, kemudian tekan Enter.  Jika terdapat padanan untuk teks yang anda masukkan, skrin akan dikemaskinikan ke lokasi padanan terhampir untuk rentetan carian tersebut.
    
     Rentetan carian terdahulu akan dipaparkan dalam kurungan selepas prom carian.  Menekan Enter tanpa memasukkan sebarang teks akan melaksanakan carian terdahulu.

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the Tab key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
ms: Teks Bantuan Pelayar Pergi ke Direktori
    
     Masukkan nama direktori yang anda hendak lihat.
    
     Jika tab pelengkapan tidak dimatikan, anda boleh menggunakan kekunci Tab untuk (mencuba untuk) melengkapkan secara automatik nama direktori tersebut.
    
      Kekunci fungsi berikut terdapat didalam mod Pelayar Pergi ke Direktori:

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file, or, if you have selected text with the mark, in the selected text.
    
     The following function keys are available in Spell Check mode:
ms: Teks Bantuan Penyemak Ejaan
    
     Penyemak ejaan menyemak ejaan semua teks didalam fail semasa.  Apabila perkataan yang tidak diketahui dijumpai, ia akan disorot dan penggantinya boleh disunting.  Ia kemudian akan bertanya untuk menggantikan setiap jumpaan perkataan salah eja yang diberikan didalam fail semasa, atau, jika anda telah memilih teks dengan menanda, dalam teks dipilih.
    
     Kekunci fungsi berikut terdapat didalam mod Penyemak Ejaan:

en: Execute Command Help Text
    
     This mode allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or into a new buffer).  If the command is preceded by '|' (the pipe symbol), the current contents of the buffer (or marked region) will be piped to the command.
ms: Teks Bantuan Arahan Pelaksanaan
    
     Mod ini membenarkan anda untuk memasukkan keluaran arahan yang dijalankan oleh shell ke dalam buffer semasa (atau ke dalam satu buffer baru).  Jika arahan didahului dengan '|' (simbol paip), kandungan semasa buffer (atau kawasan bertanda) akan disalurkan ke arahan.

en:  The following function keys are available in Linter mode:
ms:  Kekunci fungsi berikut terdapat dalam mod Pembersih:

en: Main nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor.  The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages.
ms: Teks bantuan nano utama
    
     Penyunting nano direka untuk meniru fungsi dan kemudahgunaan penyunting teks UW Pico.  Terdapat empat bahagian utama penyunting.  Baris teratas menunjukkan versi program, namafail semasa yang sedang disunting, dan adakah fail tersebut telah diubahsuai.  Berikutnya adalah tetingkap utama penyunting yang menunjukkan fail yang sedang disunting.  Baris status adalah baris ketiga dari bawah dan menunjukkan mesej-mesej penting.

en: The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     Shortcuts are written as follows: Control-key sequences are notated with a '^' and can be entered either by using the Ctrl key or pressing the Esc key twice.  Meta-key sequences are notated with 'M-' and can be entered using either the Alt, Cmd, or Esc key, depending on your keyboard setup.
ms: Dua baris terbawah memaparkan pintasan yang biasa digunakan dalam penyunting.
    
     Pintasan ditulis seperti berikut: Turutan kekunci Control ditandakan dengan caret '^' dan boleh dimasukkan menggunakan sama ada menggunakan kekunci Ctrl atau menekan kekunci Esc dua kali.  Turutan kekunci Meta ditandakan dengan 'M-' dan boleh dimasukkan menggunakan sama ada kekunci Alt, Cmd, atau Esc, bergantung pada tetapan papan kekunci anda.

en: Also, pressing Esc twice and then typing a three-digit decimal number from 000 to 255 will enter the character with the corresponding value.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
ms: Juga, menekan Esc dua kali dan menaip nombor tiga-digit daripada 000 ke 255 akan memasukkan aksara dengan nilai yang sepadan.  Kekunci-kekunci berikut terdapat dalam tetingkap utama penyunting.  Kekunci alternatif ditunjukkan dalam kurungan:

en: Cannot limit permissions on %s: %s
ms: Tidak boleh menghadkan kebenaran pada %s: %s

note: TRANSLATORS: The %s is the name of an option.
en: Not possible with '%s'
ms: Tidak mungkin '%s'

en: Key is invalid in view mode
ms: Kekunci tidak sah dalam mod lihat

en: This function is disabled in restricted mode
ms: Fungsi ini dinyahdayakan dalam mod terhad

en: To suspend, type ^T^Z
ms: Untuk menggantung, taip ^T^Z

en: No file name
ms: Tiada nama fail

en: Save modified buffer?
ms: Simpan penimbal yang diubahsuai?

en: 
    Too many .save files
ms: 
    Terlalu banyak fail .save?

en: 
    Buffer written to %s
ms: 
    Buffer ditulis ke %s

en: Usage: nano [OPTIONS] [[+LINE[,COLUMN]] FILE]...
ms: Penggunaan: nano [PILIHAN] [[+BARIS[,LAJUR]] FAIL]...

note: TRANSLATORS: The next three are column headers of the --help output.
en: Option
ms: Pilihan

en: Long option
ms: Pilihan panjang

en: Meaning
ms: Maksud

note: TRANSLATORS: The next forty or so strings are option descriptions * for the --help output.  Try to keep them at most 40 characters.
en: Enable smart home key
ms: Aktifkan kekunci home pintar

en: Save backups of existing files
ms: Simpan salinan fail sediawujud

en: Directory for saving unique backup files
ms: Direktori untuk simpan fail salinan unik

en: Use bold instead of reverse video text
ms: Guna tebal berbanding teks video terbalik

en: Convert typed tabs to spaces
ms: Tukar tab ditaip kepada ruang

en: Read a file into a new buffer by default
ms: Baca fail ke penimbal baharu secara default

en: Use (vim-style) lock files
ms: Guna fail kunci (gaya-vim)

en: Save & reload old search/replace strings
ms: Simpan & ulang muat rentetan cari/ganti lama

en: Don't look at nanorc files
ms: Jangan lihat pada fail nanorc

en: -J <number>
ms: -J <nombor>

en: --guidestripe=<number>
ms: --guidestripe=<nombor>

en: Show a guiding bar at this column
ms: Tunjuk bar panduan di lajur ini

en: Fix numeric keypad key confusion problem
ms: Betulkan isu kekeliruan pad kunci nombor

en: Don't add an automatic newline
ms: Jangan tambah baris baharu automatik

en: Don't convert files from DOS/Mac format
ms: Jangan tukar fail dari format DOS/Mac

en: Leading whitespace means new paragraph
ms: Ruang putih awalan bermaksud perenggan baru

en: Save & restore position of the cursor
ms: Simpan & pulih kedudukan kursor

note: TRANSLATORS: This refers to email quoting, * like the > in: > quoted text.
en: Regular expression to match quoting
ms: Ungkapan nalar untuk dipadankan dengan petikan

en: Restrict access to the filesystem
ms: Hadkan akses kepada sistem fail

en: Display overlong lines on multiple rows
ms: Papar baris terlalu panjang pada berbilang baris

en: -T <number>
ms: -T <nombor>

en: --tabsize=<number>
ms: --tabsize=<nombor>

en: Make a tab this number of columns wide
ms: Buat tab selebar bilangan lajur ini

en: Print version information and exit
ms: Papar maklumat versi dan keluar

en: Detect word boundaries more accurately
ms: Kesan sempadan perkataan lebih tepat

en: -X <string>
ms: -X <rentetan>

en: --wordchars=<string>
ms: --wordchars=<rentetan>

en: Which other characters are word parts
ms: Mana aksara lain adalah bahagian perkataan

en: -Y <name>
ms: -Y <nama>

en: --syntax=<name>
ms: --syntax=<nama>

en: Syntax definition to use for coloring
ms: Takrifan sintaks untuk digunakan bagi mewarna

en: When soft-wrapping, do it at whitespace
ms: Ketika lilit-lembut, lakukan di ruang putih

en: Automatically hard-wrap overlong lines
ms: Lilit baris terlalu panjang secara automatik

en: Constantly show cursor position
ms: Sentiasa papar kedudukan kursor

en: Fix Backspace/Delete confusion problem
ms: Betulkan masalah kekeliruan Backspace/Delete

en: Keep the line below the title bar empty
ms: Pastikan baris dibawah bar tajuk kosong

en: -f <file>
ms: -f <fail>

en: Use only this file for configuring nano
ms: Guna hanya fail ini untuk menetapkan nano

en: Show cursor in file browser & help text
ms: Papar kursor dalam pelayar fail & teks bantuan

en: Show this help text and exit
ms: Papar mesej bantuan ini dan keluar

en: Automatically indent new lines
ms: Indent baris baru secara automatik

en: Scroll per half-screen, not per line
ms: Gulung setiap setengah skrin, bukan setiap baris

en: Cut from cursor to end of line
ms: Potong dari kursor hingga ke akhir baris

en: Show line numbers in front of the text
ms: Papar nombor baris di hadapan teks

en: Enable the use of the mouse
ms: Aktifkan penggunaan tetikus

en: Do not read the file (only write it)
ms: Jangan baca fail (hanya tulis)

en: Set operating directory
ms: Tetapkan direktori operasi

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
ms: Pelihara kekunci XON (^Q) dan XOFF (^S)

en: Show a position+portion indicator
ms: Papar penunjuk kedudukan+bahagian

en: -r <number>
ms: -r <nombor>

en: --fill=<number>
ms: --fill=<nombor>

en: Set width for hard-wrap and justify
ms: Tetapkan lebar untuk balutan keras dan penuhkan

en: Use this alternative spell checker
ms: Guna penyemak ejaan alternative ini

en: Save changes on exit, don't prompt
ms: Simpan perubahan ketika keluar, jangan maklum

en: Save a file by default in Unix format
ms: Simpan fail secara default dalam format Unix

en: View mode (read-only)
ms: Mod lihat (baca sahaja)

en: Don't hard-wrap long lines [default]
ms: Jangan lilit baris Panjang [default]

en: Don't show the two help lines
ms: Jangan papar dua baris bantuan

en: Make Ctrl+Right stop at word ends
ms: Jadikan Ctrl+Kanan berhenti di hujung perkataan

en: List the names of available syntaxes
ms: Senaraikan nama sintaks yang tersedia

en: Also try magic to determine syntax
ms: Cuba juga magic untuk menentukan sintaks

en: Accept 'filename:linenumber' notation
ms: Terima penanda 'namafail:nomborbaris'

en: Show some states on the title bar
ms: Papar beberapa status pada bar tajuk

en: Show a feedback bar at the bottom
ms: Papar bar maklum balas di bahagian bawah

en: Hide all bars, use whole terminal
ms: Sembunyikan semua bar, gunakan keseluruhan terminal

en: Scroll only the current line sideways
ms: Gulung hanya baris semasa ke sisi

en: Use better-known key bindings
ms: Gunakan pengikatan kunci yang lebih dikenali

en:  GNU nano, version %s
ms:  GNU nano, versi %s

note: TRANSLATORS: The %s is the year of the latest release.
en:  (C) %s the Free Software Foundation and various contributors
ms:  (C) %s Free Software Foundation dan pelbagai penyumbang

en:  Compiled options:
ms:  Pilihan kompilasi:

en: Available syntaxes:
ms: Sintaks yang tersedia:

en: Could not reconnect stdin to keyboard
ms: Tidak dapat menyambung semula stdin ke papan kekunci

en: Reading data from keyboard; type ^D or ^D^D to finish.
ms: Membaca data dari papan kekunci; taip ^D atau ^D^D untuk menamatkan.

en: Failed to open stdin: %s
ms: Gagal membuka stdin: %s

en: Received SIGHUP or SIGTERM
ms: SIGHUP atau SIGTERM diterima

en: Sorry! Nano crashed!  Code: %d.  Please report a bug.
ms: Maaf! Nano telah ranap!  Kod: %d.  Sila laporkan pepijat.

en: Use "fg" to return to nano.
ms: Guna "fg" untuk kembali ke nano.

en: Current syntax determines Tab
ms: Sintaks semasa menentukan Tab

en: enabled
ms: dihidupkan

en: disabled
ms: dimatikan

note: TRANSLATORS: This refers to a sequence of escape codes * (from the keyboard) that nano does not recognize.
en: Unknown sequence
ms: Jujukan tidak diketahui

en: Unknown function: %s
ms: Fungsi tidak diketahui: %s

en: Missing }
ms: Hilang }

note: TRANSLATORS: This refers to an unbound function key.
en: Unbound key: F%i
ms: Kekunci tidak terikat: F%i

en: Unbound key
ms: Kekunci tidak terikat

en: Unbindable key: M-^%c
ms: Kekunci tidak boleh diikat: M-^%c

en: Unbound key: %s%c
ms: Kekunci tidak terikat: %s%c

en: Unbindable key: ^[
ms: Kekunci tidak boleh diikat: ^[

en: Flawed paste
ms: Tampalan cacat

en: Guide column "%s" is invalid
ms: Lajur panduan "%s" tidak sah

en: Requested tab size "%s" is invalid
ms: Saiz tab "%s" yang diminta tidak sah

en: Requested fill size "%s" is invalid
ms: Saiz isian "%s" yang diminta tidak sah

en: Type '%s -h' for a list of available options.
ms: Taip '%s --help' untuk senarai pilihan yang ada.

en: Bad quoting regex "%s": %s
ms: Petikan regex "%s" buruk: %s

en: Invalid search modifier '%c'
ms: Pengubah suai carian '%c' tidak sah

en: Empty search string
ms: Rentetan carian kosong

en: Invalid line or column number
ms: Nombor baris atau lajur tidak sah

en: Invalid number
ms: Nombor tidak sah

en: Standard input is not a terminal
ms: Masukan piawai bukan terminal

en: Can open just one file
ms: Hanya boleh membuka satu fail

en: Welcome to nano.  For basic help, type Ctrl+G.
ms: Selamat datang ke nano.  Untuk bantuan asas, taip Ctrl+G.

en: Byte Order Mark
ms: Tanda Susunan Byte

en: Nn
ms: Tt

en: Aa
ms: Ss

en: Yes
ms: Ya

en: No
ms: Tidak

en: All
ms: Semua

en: Mistakes in '%s'
ms: Kesilapan dalam '%s'

en: Problems with history file
ms: Masalah dengan fail sejarah

en: Error in %s on line %zu:
ms: Ralat dalam %s pada baris %zu:

en: Argument '%s' has an unterminated "
ms: Hujah '%s' tiada pengakhiran "

en: Regex strings must begin and end with a " character
ms: Rentetan regex mesti bermula dan tamat dengan aksara "

en: Empty regex string
ms: Rentetan regex kosong

en: Bad regex "%s": %s
ms: Regex tidak sah "%s": %s

en: Missing syntax name
ms: Nama sintaks tiada

en: Unpaired quote in syntax name
ms: Petikan tidak berpasangan dalam nama sintaks

en: The "none" syntax is reserved
ms: Sintaks "none" adalah dikhaskan

en: The "default" syntax does not accept extensions
ms: Sintaks "default" tidak menerima sambungan

en: Syntax "%s" has no color commands
ms: Sintaks "%s" tidak mempunyai arahan warna

en: Missing key name
ms: Nama kekunci hilang

en: Key name %s is invalid
ms: Nama kekunci %s tidak sah

en: Must specify a function to bind the key to
ms: Mesti menyatakan fungsi untuk mengikat kekunci

note: TRANSLATORS: Do not translate the word "all".
en: Must specify a menu (or "all") in which to bind/unbind the key
ms: Mesti menyatakan menu (atau "semua") dimana untuk mengikat/melerai kekunci

en: Unknown menu: %s
ms: Menu tidak diketahui: %s

en: Function '%s' does not exist in menu '%s'
ms: Fungsi '%s' tidak wujud dalam menu '%s'

en: Keystroke %s may not be rebound
ms: Kekunci %s tidak boleh di ikat semula

en: Command "%s" not understood
ms: Arahan "%s" tidak difahami

en: Path is too long
ms: Laluan terlalu panjang

en: Error expanding %s: %s
ms: Ralat memperluas %s: %s

en: Color '%s' takes no prefix
ms: Warna '%s' tidak menerima awalan

en: Color "%s" not understood
ms: Warna "%s" tidak difahami

en: An attribute requires a subsequent comma
ms: Sifat memerlukan koma seterusnya

en: Missing color name
ms: Nama warna tiada

en: Missing regex string after '%s' command
ms: Rentetan regex hilang selepas arahan '%s'

en: "start=" requires a corresponding "end="
ms: "start=" memerlukan padanan "end="

en: A '%s' command requires a preceding 'syntax' command
ms: Perintah '%s' memerlukan perintah 'syntax' sebelumnya

en: The "default" syntax does not accept '%s' regexes
ms: Sintaks "default" tidak menerima regex '%s'

en: Missing argument after '%s'
ms: Hujah hilang selepas '%s'

en: Argument of '%s' lacks closing "
ms: Hujah bagi '%s' tiada penutup "

en: No key is bound to function '%s' in menu '%s'.  Exiting.
ms: Tiada kekunci ditetapkan kepada fungsi '%s' dalam menu '%s'.  Keluar.

en: If needed, use nano with the -I option to adjust your nanorc settings.
ms: Jika perlu, guna nano dengan pilihan -I untuk mengubah tetapan nanorc anda.

en: Could not find syntax "%s" to extend
ms: Tidak dapat mencari sintaks "%s" untuk dilanjutkan

en: Command "%s" not allowed in included file
ms: Arahan "%s" tidak dibenarkan dalam fail diselitkan

en: Missing option
ms: Pilihan hilang

en: Unknown option: %s
ms: Pilihan tidak diketahui: %s

en: Cannot unset option "%s"
ms: Tidak dapat nyahtetap pilihan "%s"

en: Option "%s" requires an argument
ms: Pilihan "%s" memerlukan hujah

en: Argument is not a valid multibyte string
ms: Hujah bukan rentetan pelbagai byte yang sah

en: Non-blank characters required
ms: Aksara bukan-kosong diperlukan

en: Even number of characters required
ms: Jumlah aksara genap diperlukan

en: Two single-column characters required
ms: Dua aksara satu-lajur diperlukan

en: Specified rcfile does not exist
ms: rcfile dinyatakan tidak wujud

en: I can't find my home directory!  Wah!
ms: Saya tidak dapat mencari direktori utama!  Wah!

note: TRANSLATORS: The next four modify the search prompt.
en:  [Case Sensitive]
ms:  [Case Sensitif]

en:  (to replace) in selection
ms:  (untuk mengganti) dalam pilihan

en:  (to replace)
ms:  (untuk mengganti)

note: TRANSLATORS: This is shown when searching takes * more than half a second.
en: Searching...
ms: Mencari...

en: "%.*s%s" not found
ms: "%.*s%s" tidak dijumpai

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace this instance?
ms: Ganti dikedudukan ini?

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace with
ms: Ganti dengan

en: Replaced %zd occurrence | Replaced %zd occurrences
ms[0]: %zd tempat telah diganti

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Enter line number, column number
ms: Masukkan nombor baris, nombor lajur

en: Not a bracket
ms: Bukan kurungan

en: No matching bracket
ms: Tiada padanan kurungan

en: Placed anchor
ms: Sauh dipasang

en: Removed anchor
ms: Sauh dibuang

en: Jumped to anchor
ms: Lompat ke sauh

en: This is the only anchor
ms: Ini adalah satu-satunya sauh

en: There are no anchors
ms: Tiada sauh

en: Mark Set
ms: Tetapkan Tanda

en: Mark Unset
ms: Nyahtetap Tanda

en: Commenting is not supported for this file type
ms: Mengulas tidak disokong untuk jenis fail ini

en: Cannot comment past end of file
ms: Tidak dapat mengulas melepasi hujung fail

en: Nothing to undo
ms: Tiada apa yang perlu dinyahbuat

note: TRANSLATORS: The next thirteen strings describe actions * that are undone or redone.  They are all nouns, not verbs.
en: addition
ms: tambahan

en: line break
ms: pemisah baris

en: deletion
ms: penghapusan

en: line join
ms: gabung baris

en: replacement
ms: penggantian

en: erasure
ms: pemadaman

note: TRANSLATORS: Remember: these are nouns, NOT verbs.
en: cut
ms: potong

en: paste
ms: tampal

en: insertion
ms: selit

en: unindent
ms: nyahlekukan

en: comment
ms: komen

en: uncomment
ms: nyahkomen

en: Undid %s
ms: Nyahbuat %s

en: Nothing to redo
ms: Tiada apa yang perlu buat semula

en: Redid %s
ms: Ulangbuat %s

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: justification
ms: sama birai

en: Selection is empty
ms: Pilihan kosong

en: Justified selection
ms: Jajaran penuh pilihan

en: Justified file
ms: Fail jajaran penuh

en: Justified paragraph
ms: Perenggan jajaran penuh

en: Buffer is empty
ms: Penimbal kosong

en: Invoking formatter...
ms: Menghidupkan pemformat...

en: Error invoking '%s'
ms: Ralat melaksanakan '%s'

en: Program '%s' complained
ms: Program '%s' merungut

en: Nothing changed
ms: Tiada perubahan

note: TRANSLATORS: The next two go with Undid/Redid messages.
en: spelling correction
ms: pembetulan ejaan

en: formatting
ms: susunatur

en: Finished checking spelling
ms: Selesai memeriksa ejaan

en: Buffer has been processed
ms: Penimbal telah diproses

en: Unfindable word: %s
ms: Perkataan tidak dijumpai: %s

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Edit a replacement
ms: Ubah penggantian

note: TRANSLATORS: Shown after fixing misspellings in one word.
en: Next word...
ms: Perkataan seterusnya...

en: Invoking spell checker...
ms: Melaksanakan penyemak ejaan...

en: Could not get size of pipe buffer
ms: Tidak dapat memperoleh saiz buffer paip

en: Error invoking "uniq"
ms: Ralat melaksanakan "uniq"

en: Error invoking "sort"
ms: Ralat melaksanakan "sort"

en: Error invoking "spell"
ms: Ralat melaksanakan "spell"

en: No linter is defined for this type of file
ms: Tiada pengesan ralat ditakrifkan untuk fail jenis ini

en: Save modified buffer before linting?
ms: Simpan penimbal diubahsuai sebelum pengesanan ralat?

en: Invoking linter...
ms: Menghidupkan pembersih...

en: Got 0 parsable lines from command: %s
ms: Mendapat 0 baris boleh hurai dari arahan: %s

en: This message is for unopened file %s, open it in a new buffer?
ms: Mesej ini adalah untuk fail belum dibuka %s, bukanya didalam penimbal baru?

en: No messages for this file
ms: Tiada mesej untuk fail ini

en: At first message
ms: Pada mesej pertama

en: At last message
ms: Pada mesej terakhir

en: No formatter is defined for this type of file
ms: Tiada penstruktur ditakrifkan untuk fail jenis ini

en: In Selection:
ms: Dalam Pilihan:

en: line | lines
ms[0]: baris

en: word | words
ms[0]: perkataan

en: character | characters
ms[0]: aksara

note: TRANSLATORS: Shown when the next keystroke will be inserted verbatim.
en: Verbatim Input
ms: Masukan Verbatim

note: TRANSLATORS: An invalid verbatim Unicode code was typed.
en: Invalid code
ms: Kod tidak sah

note: TRANSLATORS: Shown when no text is directly left of the cursor.
en: No word fragment
ms: Tiada pecahan perkataan

en: No further matches
ms: Tiada padanan selanjutnya

note: TRANSLATORS: Shown when there are zero possible completions.
en: No matches
ms: Tiada padanan

en: Nano is out of memory!
ms: Nano tidak cukup memori!

en: Recording a macro...
ms: Merakam makro...

en: Stopped recording
ms: Berhenti merakam

en: Cannot run macro while recording
ms: Tidak dapat menjalankan makro semasa merakam

en: Macro is empty
ms: Macro adalah kosong

en: Too much input at once
ms: Terlalu banyak masukan sekaligus

en: Too many errors from stdin
ms: Terlalu banyak ralat dari stdin

note: TRANSLATORS: This is shown while a six-digit hexadecimal * Unicode character code (%s) is being typed in.
en: Unicode Input: %s
ms: Masukan Unicode: %s

note: TRANSLATORS: The next five are "labels" in the title bar.
en: Linting --
ms: Membersih --

en: View
ms: Lihat

en: Modified
ms: Diubahsuai

en: Restricted
ms: Terhad

en: (nameless)
ms: (tanpa nama)

en:  (%zu line) |  (%zu lines)
ms[0]:  (%zu baris)

en:  (%zu line, %s) |  (%zu lines, %s)
ms[0]:  (%zu baris, %s)

en: line %*zd/%zd (%2d%%), col %2zu/%2zu (%3d%%), char %*zu/%zu (%2d%%)
ms: baris %*zd/%zd (%2d%%), lajur %2zu/%2zu (%3d%%), aksara %*zu/%zu (%2d%%)

en: The nano text editor
ms: Penyunting teks nano

en: version
ms: versi

en: Brought to you by:
ms: Dibawakan kepada anda oleh:

en: Special thanks to:
ms: Terima kasih khas kepada:

en: the many translators and the TP
ms: kesemua penterjemah dan TP

en: For ncurses:
ms: Untuk ncurses:

en: and anyone else we forgot...
ms: dan sesiapa yang kami lupa....

en: Thank you for using nano!
ms: Terima kasih kerana menggunakan nano!

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
ms: %s: pilihan '%s%s' adalah kabur

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
ms: %s: pilihan '%s%s' adalah kabur; kemungkinan:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
ms: %s: pilihan '%s%s' tidak dikenali

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
ms: %s: pilihan '%s%s' tidak membenarkan hujah

en: %s: option '%s%s' requires an argument
ms: %s: pilihan '%s%s' memerlukan hujah

en: %s: invalid option -- '%c'
ms: %s: pilihan tidak sah -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ms: %s: pilihan memerlukan hujah -- '%c'

en: Success
ms: Berjaya

en: No match
ms: Tiada padanan

en: Invalid regular expression
ms: Regular expression tidak sah

en: Invalid collation character
ms: Aksara pengumpulsemakan tidak sah

en: Invalid character class name
ms: Nama kelas aksara tidak sah

en: Trailing backslash
ms: Slash dibelakang

en: Invalid back reference
ms: Rujukan belakang tidak sah

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
ms: [, [^, [:, [., atau [= tidak sepadan

en: Unmatched ( or \(
ms: ( atau \( tidak sepadan

en: Unmatched \{
ms: \{ tidak sepadan

en: Invalid content of \{\}
ms: Kandungan \{\} tidak sah

en: Invalid range end
ms: Julat akhir tidak sah

en: Memory exhausted
ms: Kehabisan memori

en: Invalid preceding regular expression
ms: Regular expression awalan tidak sah

en: Premature end of regular expression
ms: Regular expression tamat tiba-tiba

en: Regular expression too big
ms: Regular expression terlalu besar

en: Unmatched ) or \)
ms: ) atau \) tidak sepadan

en: No previous regular expression
ms: Tiada regular expression terdahulu
